opłata za konto bankowe

Tutaj rozmawiamy o KZP.

Moderator: admin

pm_01
Posty: 1
Rejestracja: 16 maja 2022, o 08:06

opłata za konto bankowe

Post autor: pm_01 »

Dzień dobry
od niedawna zajmuję się księgowaniem w KZP, aktualnie pojawił się problem z opłatami za konto bankowe. Osoba zajmująca się KZP wcześniej nie złożyła na koniec roku noty do pracodawcy o refundacje kosztów. Zrobiłam to teraz, otrzymałam od pracodawcy kwotę refundacji na konto bankowe i mam problem zaksięgowaniem tego. Proszę o pomoc, czy ktoś był w podobnej sytuacji?
Gt_
Posty: 259
Rejestracja: 22 lut 2019, o 07:16
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: opłata za konto bankowe

Post autor: Gt_ »

Witam,

Takie wpływy to zwykły nieopodatkowany dochód dla KZP. :ugeek:
Jeśli wynika z podpisanej wcześniej umowy z pracodawcą to księgowym dowodem źródłowym będzie właśnie ta umowa, jeśli nie - to musimy potraktować to jako darowizna lub sposób subsydiowania KZP - w praktyce to nic nie zmienia, bo darowizny nam przekazywane również są zwolnione z podatku dochodowego.

Księgowanie zależy przede wszystkim od planu kont i programu z którego korzystacie.

Jeśli nigdy nie było to robione, oznacza to, że księgowość nie była prowadzona zgodnie z zasadami rachunkowości. Czas się nauczyć.
Tutaj kilka starszych choć, dobrych na początek przykładów. https://gofin.pl/drukuj,1,85,167037.html

Powodzenia!
Karma30
Posty: 9
Rejestracja: 4 cze 2022, o 20:13

Re: opłata za konto bankowe

Post autor: Karma30 »

U nas zwrot kosztów bankowych księguje się:
Wn (konto bankowe) - Ma (fundusz rezerwowy-konto analityczne "opłata za prowadzenie rachunku/przelewy"
Wcześniej, przy wprowadzaniu opłaty za przelewy/prowadzenie rachunku księgujemy odwrotnie, czyli:
Wn (fundusz rezerwowy-konto analityczne "opłata za prowadzenie rachunku/przelewy" - Ma (konto bankowe).

Pozdrawiam:)
ODPOWIEDZ