Jaki
jest czas realizacji przelewu? Czy mogę się spodziewać przelewu czy dziś już nie dostanę?
Pomoc, jak wynika z charakteru usługi,
powinna być zrealizowana BEZZWŁOCZNIE !!
Ktoś, kto zwraca się o pomoc finansową czy to o zapomogę, czy o pożyczkę - potrzebuje pieniędzy i dlatego o nie prosi, a nie dlatego, żeby mógł nacieszyć się procesem przyznawania pożyczki i przez 2 miesiące, żyć marzeniem, że kiedyś może ją dostanie.
Zatem Zarząd jako jeden z priorytetów powinien traktować szybkość realizacji obsługi.
O konkretnym momencie wykonania przelewu (transakcji) podobnie jak w przypadku wszelkich innych rozliczeń płatniczych decyduje wiele czynników m.in:
- rodzaj zlecenia (np. przelew wewnętrzny czy międzybankowy)
- sposób realizacji (np. ELIXIR, pilny, terminowy itd.)
- kwota zlecenia (np. przy kwotach przekraczających określone wartości w różnych bankach mogą one wymagać dodatkowej weryfikacji telefonicznej, istotny też jest limit łączny przelewów w jednym dniu lub miesiącu, jeśli został ustalony)
- sposób autoryzacji płatności (np. przyniesienie wypełnionego przelewu do banku będzie zawsze dłuższe niż samodzielna autoryzacja elektroniczna),
- momentu zlecenia, rozliczenia lub księgowania (np. kwestii godzin urzędowania i dni wolnych dla obu stron wykonującej i przyjmującej itd.)
- jednoczesna liczba zleceń płatniczych (obciążenie systemu lub pracowników)
- posiadane środki (zaksięgowane lub zaliczone)
- zatrzymanie losowe w celu kontroli wewnętrznej w banku lub na zlecenie służb
itd. itd.
Ale najistotniejsza jest decyzja Zarządu KZP. Jeśli wnioski leżą tygodniami, czy miesiącami i czekają na rozpatrzenie, to pieniądze szybciej nie przyjdą.
Nawet jeśli decyzja zapadała, ale przelewy leżą tygodniami, czy miesiącami i czekają, aż łaskawie ktoś je zleci bankowi lub instytucji płatniczej to szybciej nie przyjdą.
Formalnie zgodnie KC, jeśli została zawarta umowa pożyczki, a tam nie zostało to uregulowane - to powinna zostać wypłacona w ciągu maksymalnie 6 miesięcy lub do 30 dni lub po wezwaniu przez uprawnionego (pożyczkobiorcę), który wyznaczy termin nie krótszy niż 7 dni od momentu otrzymania wezwania przez zobowiązanego (KZP). Pożyczka niewypłacona przez 6 miesięcy zostaje przeterminowana z mocy ustawy i nie można już jej wypłacić.
podstawa prawna:
KC art. 772