Rezygnacja z funkcji członka Zarządu

Tutaj rozmawiamy o KZP.

Moderator: admin

krzysztof_so
Posty: 1
Rejestracja: 23 sie 2020, o 13:35

Rezygnacja z funkcji członka Zarządu

Post autor: krzysztof_so »

Witam,
Mam pytanie, na moje ręce jako Przewodniczącego Zarządu (skałdającego się z 5 osób) wpłynęło oświadczenie jednego z członków zarządu o rezygnacji z funkcji członka Zarządu, który pełnił jednocześnie funkcję sekretarza. Zgodnie z nową Ustawą Zarząd musi skłądać się min. z 3 os., w chwili obecnej pozostanie nas 4. Czy oświadczenie o rezygnacji tej osoby z funkci Członka jest ważne z chwilą wpływu do Zarządu, i czy miusimy podjąć stosowną uchwaę w tej sprawie, czy dopiero rezygnacja b edzie ważna po przyjęciu jej przez Walne. W naszym jeszcze starym statucie mamy zapis że w przypadku odwołania lub rezygnacji z funkci cżłonka Zarządu jest konieczne przeprowadzenie wyborów uzupełniających, oczywiście przez głosowanie na Walnym. Czy jest, to aby konieczne zgodne z nową Ustawą, i czy musimy dokonać wyborów uzupełnijaących, jeżeli tak to w jakim terminie. Walne mam zaplanowane pod koniec września 2022 r. Ewentulanie do tego czasu zawsze osoba, będącą bez funkcji członkiem Zarządu może objąć stanowisko sekretarza.

Serdecznie pozdrawiam Krzysztof
Gt_
Posty: 277
Rejestracja: 22 lut 2019, o 07:16
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Rezygnacja z funkcji członka Zarządu

Post autor: Gt_ »

Na prawie wszystkie pytania - sam Pan dobrze odpowiedział. :mrgreen:

Członkiem KZP się jest:
od momentu przyjęcia (wpisania na listę członków) wyrażonego w "uchwale zarządu w sprawie przyjęcia członka";
do momentu skreślenia z listy członków wyrażonego również "uchwałą zarządu w sprawie skreślenia członka" (lub do śmierci, bo osoba zmarła nie może być podmiotem praw czy obowiązków).

W szczególnych sytuacjach o zakończeniu członkostwa może również zdecydować sąd, trybunał, kurator, likwidator lub inny podmiot lub instytucja działająca w imieniu Prezesa Rady Ministrów lub uprawnionego Ministra. Może się to odbyć również samoistnie np. w przypadku wprowadzenia przepisów ustawy, zmiany konstytucji czy ratyfikowania jakiś konwencji lub umów międzynarodowych.

Członkiem organu w KZP się jest:
od momentu (chwili) wyboru do danego organu (np. na delegata na Walne Zebrania Delegatów, do Zarządu, do Komisji Rewizyjnej);
do momentu:
- odwołania przez podmiot lub organ powołujący
- wygaśnięcia mandatu.

Tu również należy zaznaczyć, że istnieją lub mogą się pojawić okoliczności szczególne.

Wygaśnięcie mandatu co do zasady może mieć różne przyczyny:
- z chwilą śmierci (bo osoba zmarła nie może być podmiotem praw czy obowiązków)
- z chwilą jego uchylenia przez sąd czyli skazania (wydania prawomocnego orzeczenia przez sąd lub trybunał) orzekającego zakaz zasiadania w zarządach lub komisjach rewizyjnych organizacji społecznych lub ograniczony tylko do konkretnego podmiotu
- z upływem czasu na jaki został udzielony
- stwierdzenia jego nieważności (np. przez podanie nieprawdziwych danych osobowych np. nieuzyskania jeszcze pełnoletności, np. po unieważnieniu wyborów lub uznaniu ich za niewiążące ze względu na frekwencję)
- ze względu na zmianę formy prawnej podmiotu
- przez likwidację lub postawienia w stan likwidacji
- itd.

Osoba wybrana w wyborach, która uzyskała mandat NIE MOŻE nikomu udzielić pełnomocnictwa przyznającego swoje miejsce innej osobie.
Nie może też przekazać sprawowanie władzy, albo tylko wykonywanie wybranych praw lub obowiązków w swoim zastępstwie innej osobie - nawet tymczasowo, nawet z rodziny, nawet notarialnie, nawet w przypadku choroby psychicznej i/lub ograniczenia praw cywilnych.

Uprawnienia i zobowiązania są osobiste i niezbywalne.

Osoba wybrana w wyborach nabyła nowe (dodatkowe) prawa, ale też nowe (dodatkowe) obowiązki, z których pierwszym jest jej własna ZGODA od której warunkuje się możliwość ubiegania się o mandat wyborczy.

Rezygnacja z mandatu musi zostać zatwierdzona przez sąd lub przez organ uprawniony (a tym w przypadku wyborów lub odwołania jest walne zebranie członków lub delegatów) [art 21 pkt. 2 Ust. o KZP].

Nie ma znaczenia forma ani przyczyna wygaśnięcia mandatu np. czy zrzeczenie następuje przez osobę rezygnująca do protokołu podczas zebrania zarządu, lub walnego zebrania, poprzez złożenie pisma, lub niedostarczenie oświadczenia o niekaralności, jeśli było wymagane, czy poprzez oświadczenie woli podpisane u notariusza wyposażone w datę pewną, albo u konsula lub ambasadora, jeśli ktoś wyemigrował - jest ono skuteczne dopiero od momentu zatwierdzenia przez sąd lub podmiot uprawniony (w przypadku KZP jest nim Walne Zebranie).

:ugeek:

Warto tutaj dodać, że jeśli wasz zarząd składa się wg statutu z 5 osób, to po wygaśnięciu 1 madnatu jest wakat, ale zarząd nadal może pełnić legalnie swoje funkcje. Jeśli nie zostało to opisane szczegółowo w statutcie to nie ma ustawowego terminu, w którym należy przeprowadzić wybory uzupełniające i "dobrać" piątą osobę. Jednocześnie, jeśli liczba członków spadłaby poniżej 3 (dotyczy to również komisji rewizyjnej) - to taki organ nie może dłużej funkcjonować i należy zwrócić się do sądu o ustalenie kuratora, który zwoła i przeprowadzi Walne Zebranie. O "spadku poniżej 3" mówimy tak na prawdę w sytuacji śmierci członków zarządu, bo jak już ustaliliśmy zrzeczenie się nie będzie skuteczne bez decyzji organu lub sądu. A brak działania np. niestawiennictwo na posiedzeniach, będzie traktowane jako świadome działanie na szkodę organizacji. Jeśli takie działania doprowadzą do szkody lub straty finansowej - to osoba lub osoby które ją spowodowały będą zobowiązane do jej pokrycia.
:ugeek: :)

"prawie wszystkie pytania dobrze odpowiedziane" bo obecnie: :mrgreen:
Art. 15 ust. 1 pkt. 6) ustawy o KZP mówi, że statut ma określić:

tryb i sposób podejmowania uchwał, w tym wykorzystania środków komunikacji elektronicznej w głosowaniach na posiedzeniach organów KZP
oraz poza nimi;
można przeprowadzić WYBORY czy to do zarządu, komisji czy na delegatów POZA posiedzeniami ORGANÓW !!! nie tylko NA POSIEDZENIACH :!: :!:

Proponuję Pollie.app - darmową aplikację na komórki i do głosowania on-line na stronie www - do przeprowadzenia głosowań lub wyborów - tam każdy może dopisać swoją kandydaturę lub oddać głos tylko na tych co się już zgłosili i są do wyboru. Można zorbić pra-wybory na kandydatów i wybory na tych co się zgłosili, lub głosować za innymi uchwałami. :geek:

Powodzenia!
ODPOWIEDZ