BRAK UCHWAŁY ZARZADU KZP/ KZP W LIKWIDACJI

Tutaj rozmawiamy o KZP.

Moderator: admin

pausko
Posty: 2
Rejestracja: 15 lip 2022, o 08:51

BRAK UCHWAŁY ZARZADU KZP/ KZP W LIKWIDACJI

Post autor: pausko »

Szanowni Państwo, działająca u nas MKZP ma od roku poważne problemy finansowe, jest w likwidacji. Zdefraudowano pewną ilość pieniędzy. Kiedy członkowie się dowiedzieli, wysyłali na odpowiednich formularzach wnioski o skreślenie z listy członków. Zgodnie z ustawą skreślenie z listy następuje w skutek uchwały. Zarząd nie podjął tej uchwały, nadal traktuje osoby, które złożyły wniosek jako członków. W jaki sposób zmusić zarząd do podjęcia uchwały w powyższym przedmiocie? Bardzo proszę o pomoc.
Jachu
Posty: 92
Rejestracja: 10 sty 2014, o 17:38

Re: BRAK UCHWAŁY ZARZADU KZP/ KZP W LIKWIDACJI

Post autor: Jachu »

Na miejscu członka Kasy, zaprzestałbym wpłacać wkłady (jeżeli są potrącane z pensji, to zaniósłbym do Kadr wniosek o zaprzestanie
potrącania na PKZP); jeżeli miałbym pożyczkę to złożyłbym prośbę, aby jak największą część wkładów przeksięgować na spłatę pożyczki.

Pozdrawiam;
pausko
Posty: 2
Rejestracja: 15 lip 2022, o 08:51

Re: BRAK UCHWAŁY ZARZADU KZP/ KZP W LIKWIDACJI

Post autor: pausko »

Bardzo dziękuję za odpowiedź.Taki wniosek został złożony, razem z wnioskiem o wykreślenie osób z listy członków kasy w ubiegłym roku. Osoby, które miały pożyczkę spłacily część, która wykraczała poza wkład własny. Natomiast kasa nadal traktuje te osoby jako członów. Nadto miesiąc temu podjęła uchwałę w której twierdzi, że tylko 70% wkładu własnego może być przeksięgowane na spłatę pożyczki. Resztę trzeba dopłacić. Co z pozostałymi 30 procentami? Pozdrawiam
Gt_
Posty: 204
Rejestracja: 22 lut 2019, o 07:16
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: BRAK UCHWAŁY ZARZADU KZP/ KZP W LIKWIDACJI

Post autor: Gt_ »

Dziwne praktyki...

Zarząd jest, czy nie ma??
Działa czy udaje??
KZP się likwiduje czy jednak działa dalej??

Defraudacja to skutek - a nie przyczyna.

1. Kto stwierdził defraudację? Pracodawca? - może sam wyprowadził pieniądze i "zwalił" na zarząd albo księgową.
2. Kto prowadzi i kto nadzoruje pełną rachunkowość? Nie jest pełna - tylko uproszczona? - to czego się żeście spodziewali, że ktoś przypadek dosypie, czy może raczej zabierze.
3. Członkowie chcą teraz uciec z KZP?? Wysłali wnioski o wykreślenie? I może jeszcze o usunięcie danych osobowych - bo RODO !! Najpierw sami nabrali pożyczek, potem se je sami sobie umorzyli kosztem innych, a teraz - to my nie chcemy być w tej kasie bo jedank trzeba będzie pieniądze zwracać - to natychmiast usuńcie nasze dane!!
4. Organy ściganie stwierdziły defraudację, czy tylko o nią kogoś podejrzewają. A może już sąd tak orzekł a winnym jest sama KZP bo nie realizowała swych obowiązków kontrolnych lub zarządczych.
:evil:
Zarząd nie podjął tej uchwały, nadal traktuje osoby, które złożyły wniosek jako członków. W jaki sposób zmusić zarząd do podjęcia uchwały w powyższym przedmiocie? Bardzo proszę o pomoc.
1. Pracodawcy nie wolno potrącić NIC z wynagrodzenia bez podsatwy prawnej lub zgody pracownika.
2. Potrącenia wkładów i rat to potrącenia potrącane z wynagrodzenia ZA ZGODĄ pracownika, ale wiele działów rachuby płac traktuje je jak OBOWIĄZKOWE i potrąca, nawet przy wyraźnym sprzeciwie - TO NIELEGALNE! Jedno zgłoszenie do PIP i kasa będzie się zgadzać.
3. Wniosek członka o skreślenie może, a nawet POWINIEN być skutecznie przez zarząd ignorowany - skoro rozpoczęła się likwidacja, to indywidualne odejścia są tylko w wyjątkowych sytuacjach (np. przechodzi ktoś do innego pracodawcy, rozlicza się i chce przenieść pożyczkę i wkłady, a druga KZP godzi się na to, albo członek zmarł i w związku z tym zostaje wykreślony) - RESZTA jest ODPOWIEDZIALNA za dług KZP względem wszystkich członków!! Nie ma szczurów uciekających z tonącego okrętu :evil:
4. Pracodawca MUSI ponieść koszty zatrudnienia i obsługi zespołu prawno-rachunkowego, pomieszczeń, programów, dokumentów, wysyłki poczty, udostępnienia komputerów itd. - obsługującego zarówno bieżące działanie jak i likwidację - wynika to wprost z przepisów nowej ustawy o KZP, ale też z tych dawniejszych. Księgowa nie może być likwidatorem ani być w zarządzie! Podobnie IOD czy kasjerska!
5. Jeśli zarząd jest taki "zły" - wystarczy, że pod żądaniem o Walne Zebranie podpisze się 1/3 liczby członków i do 30 dni Zebranie musi się wydarzyć - a na zebraniu odwołacie ten zły zarząd, sami wejdziecie do zarządu i się skreślicie - jak te kasy są takie złe.... :arrow: :arrow: :x

A jeśli potrzebujecie poważnego doradztwa - to nie szukajcie głupot pisanych po Internecie - tylko zwróćcie się do ekspertów. Sam mogę kogoś polecić lub pomóc. 8-)
ODPOWIEDZ