wniosek i umowa pożyczki

Tutaj rozmawiamy o KZP.

Moderator: admin

MBL
Posty: 55
Rejestracja: 30 wrz 2021, o 05:51

wniosek i umowa pożyczki

Post autor: MBL »

jak prawidłowo procedować pożyczkę? przychodzi członek z wypełnionym wnioskiem na pożyczkę (lub przysyła wniosek drogą elektroniczną), zarząd kasy podejmuje uchwałę o przyznaniu pożyczki i na podstawie tego wniosku opracowuje się dopiero umowę pożyczki? wzywa się wnioskodawcę i poręczycieli, żeby umowę podpisali i na tej podstawie wypłaca pożyczkę? bardzo to skomplikowane i dużo formalności... :shock:
Jachu
Posty: 113
Rejestracja: 10 sty 2014, o 17:38

Re: wniosek i umowa pożyczki

Post autor: Jachu »

Najlepiej wg mnie pożyczkobiorca przedkłada wniosek (z wszelkimi podpisami).
Po przyznaniu pożyczki KZP podpisuje umowę pożyczki z pożyczkobiorcą, a wniosek staje się załącznikiem do tej umowy
- jej nierozerwalną częścią. W ten sposób poręczyciele nie będą musieli fatygować się do KZP, aby drugi raz się podpisywać.

Pozdrawiam;
WoBiStrz
Posty: 10
Rejestracja: 21 lut 2020, o 14:10

Re: wniosek i umowa pożyczki

Post autor: WoBiStrz »

Kiedyś słyszałem taką opinię (chyba na jednym ze szkoleń), że nie trzeba sporządzać umowy pożyczki jeżeli wniosek zawiera wszelkie jej atrybuty. Czy ktoś z bardziej obeznanych może mi to potwierdzić?
mkzp.pl
Posty: 114
Rejestracja: 4 lut 2021, o 07:12
Kontakt:

Re: wniosek i umowa pożyczki

Post autor: mkzp.pl »

WoBiStrz pisze: 29 wrz 2022, o 10:08 Kiedyś słyszałem taką opinię (chyba na jednym ze szkoleń), że nie trzeba sporządzać umowy pożyczki jeżeli wniosek zawiera wszelkie jej atrybuty. Czy ktoś z bardziej obeznanych może mi to potwierdzić?
Sugestia jest prosta. Wniosek o pożyczkę trzeba "wzbogacić" o nowy zapis np. w tytule dokumentu: Wniosek o pożyczkę/Umowa pożyczki. Tym samym jeżeli we wniosku zawarte są wszelkie informacje o: kwocie, dacie rozpoczęcia spłaty, ilości rat, i oświadczenia poręczycieli o zgodzie na potrącenie z ich wkładów w przypadku niespłacania pożyczki przez pożyczkobiorcę; nie ma podstaw do ewentualnego kwestionowania wniosku/umowy :roll:
WoBiStrz
Posty: 10
Rejestracja: 21 lut 2020, o 14:10

Re: wniosek i umowa pożyczki

Post autor: WoBiStrz »

O! Bardzo dziękuję za szczegółową odpowiedź :D
MBL
Posty: 55
Rejestracja: 30 wrz 2021, o 05:51

Re: wniosek i umowa pożyczki

Post autor: MBL »

to by było idealnie tylko jak rozumieć przepis ustawy: "art.35. 1.Pożyczka lub zapomoga jest udzielana na wniosek członka KZP. 2. Umowa pożyczki wymaga zachowania formy pisemnej, dokumentowej lub elektronicznej."
Umowę poprzedza złożenie wniosku.

Najbardziej podoba mi się zapis "Statut KZP może określać inne warunki udzielenia pożyczek"... i jestem skołowana. Co innego można w Statucie wpisać, żeby to wszystko uprościć?
WoBiStrz
Posty: 10
Rejestracja: 21 lut 2020, o 14:10

Re: wniosek i umowa pożyczki

Post autor: WoBiStrz »

Tak sobie myślę, że "inne warunki udzielania pożyczek" to tak naprawdę "dodatkowe warunki udzielania pożyczek" (np. że KZP będzie udzielała pożyczek tylko łysym, albo tylko raz w roku każdemu członkowi), natomiast umowa chyba musi być (chociaż też właściwie nie jest to wprost napisane w ustawie).
Jednak najważniejsze chyba jest zabezpieczenie interesu KZP przy udzielaniu pożyczek, więc jeśli ten interes jest zabezpieczony to może można zrobić tak jak wspomnał mkzp.pl...
Ja chciałbym jak najbardziej uprościć pewne tematy i może dlatego trochę życzeniowo interpretuję te zapisy... U nas w kasie jest ok 40 osób, wszyscy się znają (a niektórzy są spokrewnieni!) i dodatkowe formalizowanie nikomu nie służy.
Gt_
Posty: 259
Rejestracja: 22 lut 2019, o 07:16
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: wniosek i umowa pożyczki

Post autor: Gt_ »

jak prawidłowo procedować pożyczkę? przychodzi członek z wypełnionym wnioskiem na pożyczkę (lub przysyła wniosek drogą elektroniczną), zarząd kasy podejmuje uchwałę o przyznaniu pożyczki i na podstawie tego wniosku opracowuje się dopiero umowę pożyczki? wzywa się wnioskodawcę i poręczycieli, żeby umowę podpisali i na tej podstawie wypłaca pożyczkę? bardzo to skomplikowane i dużo formalności... :shock:
- nie nic takiego nie trzeba - :P

TO PROSTE - robimy przelew na numer rachunku z SMS-a lub podyktowany przez kogoś kto do nas dzwoni i mówi, że jest tym czy owym :twisted: :twisted:
a potem mamy nadzieję, że spłaci... :D :twisted: :twisted:
Ostatnio zmieniony 7 paź 2022, o 06:38 przez Gt_, łącznie zmieniany 1 raz.
Gt_
Posty: 259
Rejestracja: 22 lut 2019, o 07:16
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: wniosek i umowa pożyczki

Post autor: Gt_ »

Najlepiej wg mnie pożyczkobiorca przedkłada wniosek (z wszelkimi podpisami).
:twisted: :twisted: Pewnie - niech wnuczka przyśle gotowca na babcię i jej emeryturę :D :twisted: :twisted:
Gt_
Posty: 259
Rejestracja: 22 lut 2019, o 07:16
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: wniosek i umowa pożyczki

Post autor: Gt_ »

Sugestia jest prosta. Wniosek o pożyczkę trzeba "wzbogacić" o nowy zapis np. w tytule dokumentu: Wniosek o pożyczkę/Umowa pożyczki. Tym samym jeżeli we wniosku zawarte są wszelkie informacje o: kwocie, dacie rozpoczęcia spłaty, ilości rat, i oświadczenia poręczycieli o zgodzie na potrącenie z ich wkładów w przypadku niespłacania pożyczki przez pożyczkobiorcę; nie ma podstaw do ewentualnego kwestionowania wniosku/umowy :roll:
:twisted: :twisted: i od razu dopiszmy tam jeszcze "lista poparcia w wyborach samorządowych / zgoda na parkowanie pod blokiem / uzgodnienie zasad działania spółki wodnej / pozew o rozwód jeśli nie spłaci tej pożyczki z KZP :D :twisted: :twisted:
ODPOWIEDZ