Statut a emeryt, rencista,

Tutaj rozmawiamy o KZP.

Moderator: admin

lukas_drill
Posty: 12
Rejestracja: 18 sty 2023, o 09:43

Re: Statut a emeryt, rencista,

Post autor: lukas_drill »

Dokładnie tak, jak w poście powyżej - zapisy mówią, iż Zarząd wybiera się spośród członków KZP. Emeryt jest członkiem - można go brać:)
Princi
Posty: 3
Rejestracja: 16 sty 2023, o 14:33

Re: Statut a emeryt, rencista,

Post autor: Princi »

W poprzedniej wersji ustawy widniał taki zapis.
W tej nie znalazłem, stąd pytanie.
Samo w sobie dość zasadne: czy pracujący emeryt to emeryt, czy pracownik?
mkzp.pl
Posty: 114
Rejestracja: 4 lut 2021, o 07:12
Kontakt:

Re: Statut a emeryt, rencista,

Post autor: mkzp.pl »

Princi pisze: 18 sty 2023, o 20:23 W poprzedniej wersji ustawy widniał taki zapis.
W tej nie znalazłem, stąd pytanie.
Samo w sobie dość zasadne: czy pracujący emeryt to emeryt, czy pracownik?
Ustawa o KZP wspomina o emerytach jedynie w dwóch przypadkach:
Art. 10 ust. 2 Przejście na emeryturę lub rentę nie pozbawia osoby, o której mowa w ust. 1 i 4, prawa członkostwa w KZP. (ust 1. Członkiem KZP może być osoba wykonująca pracę zarobkową u danego pracodawcy.; ust. 4. Żołnierze zawodowi, funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, pełniący służbę u pracodawcy i otrzymujący z tego tytułu uposażenie, mogą tworzyć i być członkami KZP na zasadach określonych w ustawie.)
oraz
Art. 13. ust. 1 (Skreślenie z listy członków KZP następuje na skutek uchwały zarządu podjętej:) pkt. 2 w razie ustania stosunku prawnego między członkiem KZP a pracodawcą, z wyjątkiem przejścia na emeryturę lub rentę;

Jak można przypuszczać, jest to kwestia, którą należałoby uregulować np. poprzez zapisy w statucie. W mojej opinii "pracujący" (nadal) emeryt, z punktu widzenia samej KZP, będzie "bardziej atrakcyjny" jako pracownik (a w zasadzie osoba wykonująca pracę zarobkową); również sam zainteresowany może mieć z tego tytułu "więcej" praw - związanych choćby z wysokością pożyczki.
Princi
Posty: 3
Rejestracja: 16 sty 2023, o 14:33

Re: Statut a emeryt, rencista,

Post autor: Princi »

@Gt_
Nie do końca to wszystko tak różowo wygląda.
Pracujący emeryci, którzy zostaną wybrani do zarządu ustalą np. zwolnienie dla tej grupy z obowiązku płacenia składek i staną się uprzywilejowani kosztem pozostałej grupy pracujących nie-emerytów.
U mnie większość członków to pracujący emeryci.
lukas_drill
Posty: 12
Rejestracja: 18 sty 2023, o 09:43

Re: Statut a emeryt, rencista,

Post autor: lukas_drill »

No ale musieliby to zrobić poprzez odpowiednią zmianę w statucie, a takiej zmiany nie mogą przegłosować we własnym gronie, ale podczas Walnego Zebrania Członków, gdzie muszą te zmiany przedstawić na forum. Wiadomo, że takie coś nie przejdzie.
ODPOWIEDZ