Zajęcie komornicze, upadłość konsumencka

Tutaj rozmawiamy o KZP.

Moderator: admin

agnieszkam
Posty: 2
Rejestracja: 4 kwie 2022, o 10:57

Zajęcie komornicze, upadłość konsumencka

Post autor: agnieszkam »

Dzień dobry

Mam do Państwa nurtujące mnie pytanie chodzi o zajęcia komornicze i upadłość konsumencką czy możemy wpisać w nasz Statut, że w pierwszej kolejności możemy swoje zobowiązania pokryć w wkładów pożyczkobiorcy a resztę przekazać komornikowi lub syndykowi.

Pytam dlatego bo mam akurat sprawę upadłości konsumenckiej i w jednej kancelarii upadłościowej mam kilka interpretacji, raz że wkłady są ich "własnością" na drugi dzień, że to nie ich sprawa co upadły zrobi z wkładami.

Pozdrawiam i dziękuję za wyjaśnienie sytuacji.
mkzp.pl
Posty: 115
Rejestracja: 4 lut 2021, o 07:12
Kontakt:

Re: Zajęcie komornicze, upadłość konsumencka

Post autor: mkzp.pl »

Zobowiązania wobec Kasy muszą być w tym przypadku na pierwszym miejscu.
Gt_
Posty: 264
Rejestracja: 22 lut 2019, o 07:16
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Zajęcie komornicze, upadłość konsumencka

Post autor: Gt_ »

Tak - wkłady są własnością członka (może je dopłacać i wypłacać) i są traktowane tak jak oszczędnościowy rachunek bankowy. W przypadku updałości lub windykacji z MAJĄTKU mogą zostać zajęte przez komornika a KZP musi się tym wyrokom podporządkować. ALE (!)
Jeżeli w UMOWIE POŻYCZKI zastrzegliśmy, że konkretna kwota zostaje ZAJĘTA na rzecz KZP do czasu spłaty pożyczki - to komornik nie może jej zająć, bo kwotą zabezpieczenia nie dysponuje właściciel tylko posiadacz, a zajęte kwoty nie mogą zostać ponownie zajęte.
Sam zapis w statucie nie będzie skuteczny, jako zbyt ogólny i nie może też odnosić się do wszystkich wkładów, a jedynie do części faktycznie zajmowanej. Jeśli członek spłacił pożyczkę i teram ma więcej wkładów niż pożyczki - to tę przewyższającą kwotę może już zająć komornik.
ODPOWIEDZ