REGON-wniosek

Tutaj rozmawiamy o KZP.

Moderator: admin

MartaR
Posty: 3
Rejestracja: 18 lis 2022, o 12:18

REGON-wniosek

Post autor: MartaR »

Witam,
Czy składaliście już wniosek o REGON ?
Nie wiem co wpisać w tych rubryczkach :roll:
w poz. 02 - bez szczególnej formy prawnej (kod 999) czy organizacje społeczne oddzielnie niewymienione niewpisane do KRS (kod 060) ?
w poz. 03 - data rozpoczęcia działalności - 2021-10-11- (wejście w życie ustawy) ?
poz.13 - zaznaczyć kwadrat 1 - jako jednostka nowo zorganizowana ?
poz. 14 - (i dalsze)
poz. 15 - wpisać 100% krajowych osób fizycznych ?
poz. 20 - może być 6492Z (Pozostałe formy udzielania kredytów) ?

Ratujcie :?
mkzp.pl
Posty: 114
Rejestracja: 4 lut 2021, o 07:12
Kontakt:

Re: REGON-wniosek

Post autor: mkzp.pl »

Witam,
Kod 060 jest poprawny.
Rozpoczęcie działalności tak jak uchwalenie nowego statutu (ale pewnie inna data też przejdzie).
Poz. 13 zdecydowanie 1.
Poz. 14 - ja zaznaczałem 2. Później w 14.6 data statutu.
Poz. 15 o dziwo w GUS nakazano zmianę na 100% pozostałych jednostek prywatnych.
Poz. 20 jak najbardziej 64.92.Z
Yeti
Posty: 5
Rejestracja: 3 lis 2022, o 22:11

Re: REGON-wniosek

Post autor: Yeti »

Ja składając wniosek o REGON odniosłem się do daty historycznej powstania PKZP. Ustawa utrzymuje ciągłość tych struktur.
Załączyłem dotychczasowy statut oraz aktualną uchwałę zarządu KZP o wyborach osób funkcyjnych i uchwałę zarządu KZP o nadaniu nazwy wraz z upoważnieniem przewodniczącego KZP do wystąpienia z wnioskiem do GUS. Otrzymałem REGON pocztą bez problemów (tzn. przyszedł na zakład pracy).
Teraz możemy zmienić statut i w ciągu 7 dni przesłać elektronicznie aktualizację do GUS.
karoleks
Posty: 1
Rejestracja: 30 lis 2022, o 17:56

Re: REGON-wniosek

Post autor: karoleks »

Złożyłem wniosek on-line na skrzynkę epuap GUS w moim województwie.
Czas realizacji (nadania numeru REGON) to.... 0,5 dnia.
Podpisane profilem zaufanym.
Do pisma ogólnego do podmiotu załączyłem:
1. Formularz RG-OP
2. Uchwała zarządu - upoważnienie mnie do składania wniosku
3. Protokół walnego zebrania na którym uchwalono statut + lista obecności.
4. Uchwała ze statutem i załącznikami (statut podpisany przez zarząd).
domsie001
Posty: 6
Rejestracja: 24 lis 2021, o 08:20

Re: REGON-wniosek

Post autor: domsie001 »

Witam
Czy udało się Państwu wpisać kod PKD do wniosku. ? Podświetla mi jako nieprawidłowy
Gt_
Posty: 259
Rejestracja: 22 lut 2019, o 07:16
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: REGON-wniosek

Post autor: Gt_ »

Obecnie trwają unijne konsultacje aktów prawnych dot. właśnie PKD. Faza konsultacje krajowe.
Być może zostanie wskazany nowy dział, grupa lub klasa - jeśli PL złoży odpowiednie wnioski.

Obecnie działalność KZP może wykazywać wiele obszarów działalności wg kodów PKD zgodnie z załącznikiem z 10.10.2022 r. do ROZPORZĄDZENIA DELEGOWANEGO KOMISJI (UE) zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 1893/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie statystycznej klasyfikacji działalności gospodarczej NACE Rev. 2 - gdyż pod żadnym kodem działalność KZP nie jest zdefiniowana w pełni.
Ale:

- 94.99 Działalność pozostałych organizacji członkowskich, gdzie indziej niesklasyfikowana
(formlanie KZP/MKZP - to właśnie celowe "zrzeszenia" w myśl Konstytucji RP art. 12 i art. 58)

Natomiast pozostałe kody określają faktyczny zakres dzialałaności:

- 64.19 Pozostałe pośrednictwo pieniężne
- 64.31 Działalność funduszy rynku pieniężnego i funduszy inwestycyjnych niebędących funduszami rynku pieniężnego
- 64.32 Działalność trustów i rachunków powierniczych
- 64.92 Pozostałe formy udzielania kredytów
- 64.99 Pozostała finansowa działalność usługowa, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszy emerytalnych, gdzie indziej nie sklasyfikowana
- 65.11 Ubezpieczenia na życie
- 65.12 Pozostałe ubezpieczenia osobowe oraz ubezpieczenia majątkowe
- 66.19 Pozostała działalność wspomagająca usługi finansowe, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszy emerytalnych
- 66.21 Działalność związana z oceną ryzyka i szacowaniem poniesionych strat
- 66.30 Działalność związana z zarządzaniem funduszami
- 70.10 Działalność central (head offices)
- 82.10 Działalność związana z administracyjną obsługą biura, włączając działalność wspomagającą
- 88.99 Pozostała pomoc społeczna bez zakwaterowania, gdzie indziej niesklasyfikowana
- 94.11 Działalność organizacji komercyjnych i pracodawców
- 94.12 Działalność organizacji profesjonalnych

KZP świadczy usługi dla członków:
- reprezentacyjne
(organizacja członkowska, która pozwala w imieniu członków reprezentować ich interes np. przed pracodwcą lub związkiem zawodowym, sądem, urzędem itd.)
- depozytowe
(prowadzi indywidualne konta członkowskie, zabezpiecza indywidaualny majątek (ruchomości w formie pieniądza) oraz wykonuje dyspozycje na wypadek śmierci - zwrot wkladów uprawnionemu)
- pożyczkowe
(umożliwa członkom korzystać z nieoprocentowanych pożyczek)
- pomoc społeczną
(w przypadku zdarzeń losowych umowżliwia członkowi otrzymanie zapomogii)
(w przypadku zdarzeń losowych umowżliwia członkowi zawieszenie spłaty pożyczki, czy płącenia składki członkowskiej)
- dysponowania funduszami
(depozyty członkowskie są pomnażane jedynie na rachunkach lokacyjnych, z wyłączeniem ryzyka inwestycyjnego związanego z korzystaniem z rynku finansowego)
- ubezpieczenia wzajemne
(w przypadku funkcjonowania dodatkowych funduszy np. pośmiertnego)

itd.
domsie001 pisze: 19 gru 2022, o 10:10 Witam
Czy udało się Państwu wpisać kod PKD do wniosku. ? Podświetla mi jako nieprawidłowy
W odniesieniu do 64.92z - to warto czytać opisy klas kodów - Podklasa PKD 64.92.Z nie obejmuje:
  • udzielania kredytów mieszkaniowych przez specjalistyczne instytucje przymujące depozyty, sklasyfikowanego w 64.19.Z,
  • leasingu operacyjnego, sklasyfikowanego w dziale 77 w odpowiednich podklasach według rodzaju dzierżawionych dóbr,
  • działalności związanej z przyznawaniem dotacji przez organizacje członkowskie, sklasyfikowanej w 94.99.Z.
itd.
mkzp.pl
Posty: 114
Rejestracja: 4 lut 2021, o 07:12
Kontakt:

Re: REGON-wniosek

Post autor: mkzp.pl »

domsie001 pisze: 19 gru 2022, o 10:10 Witam
Czy udało się Państwu wpisać kod PKD do wniosku. ? Podświetla mi jako nieprawidłowy
Nasuwa się pytanie: Co i gdzie podświetla się jako kod nieprawidłowy? (czy jest jakaś inna "platforma" składania wniosków niż .pdf lub druk wypełniany pisemnie?)
Tek6
Posty: 5
Rejestracja: 7 kwie 2022, o 15:33

Re: REGON-wniosek

Post autor: Tek6 »

Dołączę się do pytania, no pojawiły się pewne wątpliwości co do tego, jak uzupełnić daty we wniosku i jakimi kryteriami się kierować :D

Pole 03.1 i Pole 14.6 - Data rozpoczęcia działalności oraz Data powstania podmiotu

Sama KZP (wcześniej PKZP) powstała w latach 60., ale będzie ona funkcjonować w dostosowanej do ustawy formie dopiero od 01.01.2023 r. (data wejścia w życie statutu uchwalonego we wrześniu tego roku). Którą datę należy wpisać? Powstania Kasy, uchwalenia statutu czy dnia, od kiedy faktycznie zacznie on obowiązywać? Może było to błędne ale uznaliśmy, że skoro statut wchodzi w życie dopiero od nowego roku i dopiero od wtedy KZP będzie funkcjonować tak jak ustawa wskazuje, to od tego momentu liczy się czas na zgłoszenie (jako moment zaistnienia zmiany skutkujący koniecznością zgłoszenia). Tylko jakie daty powinny być wpisane we wniosku? Bo możliwości jest kilka :(
lilibet
Posty: 6
Rejestracja: 9 sty 2023, o 21:26

Re: REGON-wniosek

Post autor: lilibet »

witam ja też z pytaniem poz.01
osoba prawna czy nie
GRABIAKUS
Posty: 1
Rejestracja: 10 sty 2023, o 09:07

Re: REGON-wniosek

Post autor: GRABIAKUS »

lilibet pisze: 9 sty 2023, o 21:33 witam ja też z pytaniem poz.01
osoba prawna czy nie
W mojej ocenie we wniosku powinno się zaznaczyć pozycję "jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej", a w polu 02 "ORGANIZACJE SPOŁECZNE ODDZIELNIE NIEWYMIENIONE NIE WPISANE DO KRS - KOD 060".

Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 25 stycznia 2017 roku (IV CSK 149/16, OSNC 2017/9/105)

“ (...) Kasy mogą zostać zakwalifikowane jako tzw. ułomne osoby prawne, o których stanowi art. 331 § 1 k.c., nawet jeśli przyznanie im ustawą zdolności prawnej nie jest dokonane w sposób wyraźny (bezpośredni), lecz przez zastosowanie w rozporządzeniu pośredniej metody opisowej. (...) skoro ustawodawca przyznał kasom zdolność prawną, to na podstawie art. 64 § 11 k.p.c. mają one także zdolność sądową. (...)”

Z powyższego nie można wywnioskować, że KZP to osoba prawna, tym bardziej, że z definicji kodeksu cywilnego do osób prawnych zalicza się przede wszystkim:
- spółki kapitałowe (akcyjne, z o.o.),
- spółdzielnie,
- przedsiębiorstwa państwowe,
- agencje rządowe (państwowe osoby prawne),
- partie polityczne,
- związki zawodowe,
- organizacje pracodawców,
- stowarzyszenia rejestrowe,
- i inne.
Szczególnymi osobami prawnymi są: Skarb Państwa, gminy, powiaty, województwa samorządowe, kościoły i związki wyznaniowe. Osoba prawna jest jednym z trzech typów jednostek prawnych.

Źródła:
https://stat.gov.pl/metainformacje/slownik-pojec/pojecia-stosowane-w-statystyce-publicznej/815,pojecie.html
ODPOWIEDZ