Iwonaska10 pisze: ↑9 gru 2022, o 22:03
Witam!
30 listopada 2022r. przyjęliśmy nowy statut. Dotychczas działała u nas PKZP. Podjęliśmy uchwałę walnego o przekształceniu PKZP w MKZP ale w statucie jest zapisano że z mocą obowiązującą od 01.01.2023r.
Czy ja dobrze rozumiem, że to będzie dobrze że od 30.11. minie 30 dni na zaskarżanie uchwały i na spokojnie MKZP może zacząć działać od 01.01.? Czyli do końca roku PKZP działa po staremu a od nowego roku rozpoczyna mi się czas 14 dni na rejestrację w GUS? Czy te 14 dni liczy się od 30.11.?
Proszę o pomoc...
Ps. Planujemy rozdać również pracownikom druki z aktualizacją danych - zmiana z PKZP na MKZP i żeby uaktualnili swoich uposażonych czy mogę rozdać te druki teraz czy dopiero 01.01?
Dziękuję
NIE!
NIE!
NIE!
- Żle i niestety komentarz KZP_Wsparcie również jest błędny.
KZP_Wsparcie pisze: ↑23 gru 2022, o 11:33
Wniosek o rejestrację powinien być złożony w ciągu 14 dni od zaistnienia okoliczności uzasadniających wpis. W Państwa przypadku byłoby to liczone od rozpoczęcia obowiązywania uchwały czyli od 01.01.2023r.
1. PKZP jeżeli obejmuje DWÓCH i WIĘCEJ pracodawców została przeksztłacona w MKZP...
2. MPKZP jeżeli obejmuje TYLKO JEDNEGO pracodawcę została przekstałcona w KZP...
3. ... z mocy i na postawie art. 62 oraz art. 8 ust. 2. ustawy o KZP cyt.:
Art. 62. Kasa zapomogowo-pożyczkowa działająca na podstawie art. 39 ustawy zmienianej w art. 56, w brzmieniu dotychczasowym, z dniem wejścia w życie ustawy staje się KZP.
Art. 8. 2. Do międzyzakładowej KZP stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące KZP.
4. Owo przekstałcenie
miało miejsce w dniu wejścia w życie ustawy tj. 11.10.2021 roku, a nie w momencie podejmowania niepotrzebnej "uchwały o przekształceniu" czy też wskazania "daty rozpoczęcia jej obowiązywania". To czynności pozorne.
5. Zgodnie z zapisami art. 67 ustawy o KZP cyt.:
Art. 67. KZP w terminie 18 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy dostosuje swój statut do zmian z niej wynikających.
co oznacza, że w terminie 18 mc należy:
- zwołać WZ
- wprowadzić w statucie zmiany i zatwierdzić je UCHWAŁĄ W SPRAWIE ZMIAN DOSTOSOWAWCZYCH STATUTU, podczas protokołowanego zebrania przy udziale co najmniej 50% liczby członków (lub 50% liczby delegatów).
Zmiana lub wprowadzenie w miejsce starego - nowego statutu automatycznie powoduje, że zmienia się forma organizacyjna i dodaktowa uchwała proponowona powyżej uchwła jest zbędna lub wręcz niekonstytucjna, bo skoro wprowadzony został nowy statut opisujący sposób funkcjonowania organizacji jako MKZP, to uchwała o przekształceniu musi być z nim zgodna i z niego wynikać. Tego typu uchwała jest bezpodstawna. Nie można zmienić formy prawnej uchwałą ale właśnie zmianą statutu. Ustawa o KZP wskazuje, że aby móc tego dokonać wpierw należy podjąć kierunkową uchwalę w tej sprawie - ale dotyczy to innej sytuacji - nie przekształcenia, które dokonało się na postawie Ustawy o KZP!
6. możliwa do podejmowania "
uchwała o przekształceniu" dotyczy kwestii przekształcenia KZP w MKZP, MKZP w KZP, a także KZP lub MKZP w inne formy prawne np. w SKOK, BANK SPÓŁDZIELCZY lub BANK i
nie dotyczy okresu przejściowego i dostosowawczego, który obecnie trwa (
przez 18 miesięcy tj. jeszcze do 10.04.2023), ale zwykłego trybu funkcjnowania POZA tym okresem.
Przykład. PKZP działająca u jednego przedsiębiorcy dostosowała się do ustawy o KZP. Kilka miesięcy poźniej przedsiębiorca podzielił się na dwóch formalnych pracodcodwców (np. produkcja osobno od dystrybucji tworząc spółkę córkę). KZP chcąc utrzymać wszystkich członków na WZ podejmuje decyzję o przekształcenie z KZP w MKZP. Taka decyzja ma formę uchwały, która zobowiązuje zarząd do przygotowania odpowiednich zmian w statutcie, a także podpisania niezbędnych umów (m.in. porozumienia pomiędzy pracodawcamai z art. 6.1 art. 8.4-5. Takie przekształcenie JEST ZMIANĄ FORMY PRAWNEJ z KZP na MKZP i wymaga m.in. AKTUALIZACJI statutu czy WNIOSKU RG-OP do GUS. Dokumenty normatywne aktualizowane uchwałą skoro muszą zostać podpisane - muszą tworzyć całościowy dokuement - niezbędne jest zatem stworzenie TEKSTU JEDNOLITEGO, jego zatwierdzenie podczas WZ uchwałą i PODPISANIE przez co najmniej 10 członków.
7. W kwestii zmiany formy prawnej nie liczy się moment podjęcia decyzji, ale rozpoczęcia funkcjonowania w ramach nowej (przekształconej) formy prawnej, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej. Jeśli już dostosowano statut, który zacznie obowiązywać od dnia 1.1.2023 roku to faktycznie jeszcze nie trzeba tego faktu zgłszać. Jednakże nie byłoby to
14, a
7 dni zgdonie z ustawą o statystyce publicznej art. 42 byłoby uzasadnione cyt.:
Art. 42.[Rejestr podmiotów] (...)
5. Podmioty, o których mowa w ust. 1, mają obowiązek wypełniania i składania wniosku o wpis do rejestru podmiotów oraz informowania o zachodzących zmianach w zakresie danych określonych w ust. 3 pkt 1–6.
6. Wniosek o wpis do rejestru podmiotów składa się w urzędzie statystycznym województwa właściwym dla siedziby albo miejsca zamieszkania podmiotu – w terminie 14 dni od zaistnienia okoliczności uzasadniających wpis, a wniosek o zmianęcech objętych wpisem oraz wniosek o skreślenie – w terminie 7 dni od zaistnienia okoliczności uzasadniających zmianę lub skreślenie. Do wniosku dołącza się dokumenty określone przepisami innych ustaw, potwierdzające powstanie podmiotu albo podjęcie działalności, zmianę cech objętych wpisem albo skreślenie podmiotu.
ale zgodnie art. 66 ustawy o KZP cyt.:
Art. 66. Zarząd KZP w terminie 18 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy złoży wniosek do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. z 2021 r. poz. 955), o zmianę danych objętych wpisem do tego rejestru.
Art. 68. Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.
Mamy zatem 30 dni liczone od dnia, w którym ogłoszono (10.09.2021), czyli początek okresu rozpoczął się z dniem, w którym wszedł akt prawny w życie tj. od 11.10.2021 r. - dlatego
ostatnim dniem na dokonanie czynności rejestracji jest 10.04.2023 r. (a nie 11.04.2023 r. jak byłoby w przypadku liczenia od OGŁOSZENIA zgodnie z art. 6 ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych).
(Porównaj też: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20210001666)
Zatem - ZIELONE - DOBRZE, A CZERWONE ŹLE!!
30 listopada 2022r. przyjęliśmy nowy statut. Dotychczas działała u nas PKZP. Podjęliśmy uchwałę walnego o przekształceniu PKZP w MKZP ale w statucie jest zapisano że z mocą obowiązującą od 01.01.2023r.
Czy ja dobrze rozumiem, że to będzie dobrze że od 30.11. minie 30 dni na zaskarżanie uchwały i na spokojnie MKZP może zacząć działać od 01.01.? Czyli do końca roku PKZP działa po staremu a od nowego roku rozpoczyna mi się czas 14 dni na rejestrację w GUS? Czy te 14 dni liczy się od 30.11.?
Proszę o pomoc...
Ps. Planujemy rozdać również pracownikom druki z aktualizacją danych - zmiana z PKZP na MKZP i żeby uaktualnili swoich uposażonych czy mogę rozdać te druki teraz czy dopiero 01.01?
Powodzenia
Gt_