Egzekucja a poręczenie

Tutaj rozmawiamy o KZP.

Moderator: admin

Iwanowski
Posty: 1
Rejestracja: 28 gru 2022, o 17:01

Egzekucja a poręczenie

Post autor: Iwanowski »

Dzień dobry.
Mam pracownika należącego do PKZP, którego część raty wysyła pracodawca (ze względu na egzekucję komorniczą rata jest niepełna) resztę raty pracownik wysyła samodzielnie. Czy jest jakieś przeciwwskazanie, zeby ta osoba była poręczycielem?

A druga sprawa to wiem, że jeden z członków kasy ma ogłoszoną upadłość konsumencką od kilku miesięcy. Syndyk się nie zgłosił, a pracodawca dalej wysyła ratę i wkład comiesięczny. Czy to jest zgodne z prawem?
mkzp.pl
Posty: 114
Rejestracja: 4 lut 2021, o 07:12
Kontakt:

Re: Egzekucja a poręczenie

Post autor: mkzp.pl »

Dzień dobry,

co do poręczeń pożyczek, to politykę taką prowadzić powinien Zarząd, który racjonalnie określa możliwości członka - zwłaszcza w sytuacji gdy ani Ustawa o KZP, ani Statut KZP nie regulują tych kwestii (ile warte jest poręczenie osoby, która "ledwie" spłaca pożyczkę?)

Nie wiem czy są jakieś przepisy szczególne, które regulowałyby zasady funkcjonowania osób z upadłością konsumencką. Na pierwszy rzut oka i w zaistniałej sytuacji Kasa raczej nie jest stroną w sprawie. Pracodawca potrąca raty i wkład i to wydaje się dla Kasy najważniejsze - czy robi to zgodnie z prawem powinien rozstrzygnąć sam pracodawca... (wywracam kota ogonem, ale staram się choć trochę pomóc)
ODPOWIEDZ