Poręczyciel - ustanie pracy

Tutaj rozmawiamy o KZP.

Moderator: admin

tommy81lee
Posty: 2
Rejestracja: 29 gru 2022, o 16:33

Poręczyciel - ustanie pracy

Post autor: tommy81lee »

Witam. Pół roku temu rozstałem się z pracodawcą gdzie byłem członkiem PKZP. Porozliczałem się z kasą. Ostatnio przyszlo mi pismo, że ustało zatrudnienie koleżance, której poręczyłem pożyczkę, a która to jej nie uregulowała. Czytając regulamin pkzp mam wrażenie, że to już mnie nie dotyczy, ale nie do końca... Jest to bardzo niejednoznacznie napisane. Stąd moje pytanie, czy w takiej sytuacji poręczyciel, który nie pracuje już u tego pracodawcy i nie jest już członkiem kzp odpowiada za dług jako poręczyciel?
Czy PKZP powinno wystąpić do koleżanki o wskazanie innego poręczyciela spośród pracowników i członków KZP w momencie kiedy to ja zrezygnowałem z pracy u tego pracodawcy i nie posiadam tam wkładu zabezpieczającego pożyczkę koleżanki.
mkzp.pl
Posty: 114
Rejestracja: 4 lut 2021, o 07:12
Kontakt:

Re: Poręczyciel - ustanie pracy

Post autor: mkzp.pl »

Przepraszam, ale wszystkie kwestie o które Pan pyta zawierają zapisy Ustawy o KZP. Pewne zaniedbania w prezentowanej przez Pana sprawie rzutują później na niepotrzebny stres i wątpliwości. Sugeruję odpowiedź KZP zgodnie z zapisami Ustawy...
Karma30
Posty: 9
Rejestracja: 4 cze 2022, o 20:13

Re: Poręczyciel - ustanie pracy

Post autor: Karma30 »

Ostatnio miałam podobną sytuację. Pożyczkobiorca nie spłacił pożyczki, a poręczyciele już nie pracowali. Nasz radca prawny stoi na stanowisku, że statusu poręczyciela nie traci się wraz z rozwiązaniem umowy o pracę/ustaniem członkostwa w kasie.
tommy81lee
Posty: 2
Rejestracja: 29 gru 2022, o 16:33

Re: Poręczyciel - ustanie pracy

Post autor: tommy81lee »

A mam wrażenie, że treść ustawy mówi inaczej i w momencie zwalniania się poręczyciela powinien pożyczkobiorca znaleźć nowego w strukturach pkzp. Ustawa jasno precyzuje kto może być poręczycielem, a w przypadku zwolnienia nie spełnia już kryteriów bycia nim.
ODPOWIEDZ