Nieprzekształcenie PKZP w KZP

Tutaj rozmawiamy o KZP.

Moderator: admin

WoBiStrz
Posty: 10
Rejestracja: 21 lut 2020, o 14:10

Nieprzekształcenie PKZP w KZP

Post autor: WoBiStrz »

Dzień dobry.
Trochę przekorne pytanie jakie usłyszałem od członków naszej kasy.
"A co jak nic nie zrobimy w sprawie przekształcenia PKZP w KZP?"
To co mi nasuwa się na myśl to brak podstawy prawnej do potrącania czegokolwiek z wynagrodzeń, brak podstawy do reprezentowania członków kasy np. w banku. Jakie są jeszcze konsekwencje? Jakie są konsekwencje niezłożenia wniosku o REGON lub złożenie go po terminie?
mkzp.pl
Posty: 114
Rejestracja: 4 lut 2021, o 07:12
Kontakt:

Re: Nieprzekształcenie PKZP w KZP

Post autor: mkzp.pl »

WoBiStrz pisze: 20 sty 2023, o 06:53 Dzień dobry.
Trochę przekorne pytanie jakie usłyszałem od członków naszej kasy.
"A co jak nic nie zrobimy w sprawie przekształcenia PKZP w KZP?"
To co mi nasuwa się na myśl to brak podstawy prawnej do potrącania czegokolwiek z wynagrodzeń, brak podstawy do reprezentowania członków kasy np. w banku. Jakie są jeszcze konsekwencje? Jakie są konsekwencje niezłożenia wniosku o REGON lub złożenie go po terminie?
Pytanie wpisuje się w zbiór: "nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi" - i tu wyczuwamy wszyscy zapewne rodzaj pułapki. Sama Ustawa o KZP nakłada na Zarząd i samą KZP pewne obowiązki (Art. 66 i 67). Jak Pan słusznie zauważa, są pewne "z góry dające się przewidzieć konsekwencje" i skutki braku stosownego działania w danej KZP (np. te które zostały w pytaniu przytoczone). Rzuca się w oczy brak podstawy prawnej dalszego funkcjonowania - bo statut KZP nie może powoływać się w dalszym ciągu na uchylony akt prawny - Rozporządzenie z 1992 r. (w skrócie).
Sankcji należy szukać pewnie w przepisach prawa administracyjnego/karnego - ale tu jest pole wypowiedzi dla prawników (do których się nie zaliczam).
Jachu
Posty: 113
Rejestracja: 10 sty 2014, o 17:38

Re: Nieprzekształcenie PKZP w KZP

Post autor: Jachu »

Zapewne funkcjonowałaby aż do czasu zakwestionowania statusu tej organizacji przez któregoś z interesariuszy Kasy (w szczególności pracodawcy, lub członka kasy), co mogłoby sparaliżować jej działalność...
Pytanie z serii, czy "gdyby babcia miała wąsy, toby była dziadkiem" ? :)
ODPOWIEDZ