Udzielanie pożyczek w formie gotówkowej

Tutaj rozmawiamy o KZP.

Moderator: admin

PKZP Zaręba
Posty: 1
Rejestracja: 3 lut 2023, o 13:48

Udzielanie pożyczek w formie gotówkowej

Post autor: PKZP Zaręba »

Dzień dobry Wszystkim mam pytanie następującej treści. Czy istnieje jakiś limit wypłaty pożyczki gotówkowej przez kasę w ramach przestrzegania ustawy o praniu pieniędzy oraz czy istnieje taka prawna możliwość, aby w statucie kasy zawrzeć zapis, który będzie mówił o braku możliwości wypłaty pożyczki gotówkowej przez kasę i zapisu mówiącego, że pożyczki będą tylko przelewane na konto. Z góry dziękujemy za pomoc.
mkzp.pl
Posty: 114
Rejestracja: 4 lut 2021, o 07:12
Kontakt:

Re: Udzielanie pożyczek w formie gotówkowej

Post autor: mkzp.pl »

Ustawa o KZP dopuszcza możliwość prowadzenia kasy gotówkowej. Argumentem koronnym na taki stan rzeczy jest fakt, iż w niektórych przedsiębiorstwach nadal funkcjonuje obieg gotówkowy. Było to jedno z moich zastrzeżeń wyrażonych w konsultacjach społecznych Ustawy o KZP. W odpowiedzi z Ministerstwa, podpisanej przez p. Olgę Semeniuk, którą otrzymałem pojawia się informacja, że statut jest właściwym dokumentem do regulowania obowiązujących w danej KZP zasad - stąd "mam" podstawę prawną... (nasza MKZP udziela każdorazowo od kilkudziesięciu do nawet przeszło dwustu pożyczek, gdyby choć część z nich była w gotówce, generowałby to szereg poważnych problemów "technicznych" m.in. transport, zabezpieczenie, itp.)

Co do limitu wysokości pożyczek, ponieważ powinien on być rozsądny i zależny od zgromadzonych przez danego członka/pożyczkobiorcę wkładów, Zarząd skutecznie powinien ograniczać wysokość pożyczki do możliwości KZP - zdrowy rozsądek podpowiada "umiar"...
ODPOWIEDZ