Potracenia na rzecz KZP

Tutaj rozmawiamy o KZP.

Moderator: admin

npaskawina
Posty: 1
Rejestracja: 10 lut 2023, o 07:33

Potracenia na rzecz KZP

Post autor: npaskawina »

Dzień dobry.
Chciałam zapytać o potracenia na rzecz KZP tytułem spłaty zaciągniętej pożyczki i/lub składki na wkłady. Gdy pracownik ma zajęcie komornicze niealimentacyjne do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, poniżej minimalnej mogę jeszcze potrącić pracownikowi spłatę raty i/lub składkę?
Istnieją u nas 2 poglądy, pierwszy mówiący o tym, że na rzecz pracodawcy możemy dokonać jakichkolwiek potraceń tylko do poziomu minimalnego wynagrodzenia (przy potraceniach na rzecz pracodawcy musi pozostać 100%kwoty minimalnego wynagrodzenia)
A drugie stanowisko twierdzi, że potracenia na rzecz KZP nie są na rzecz pracodawcy, że jest to inny podmiot i możemy potracić tyle by zostały 80% kwoty minimalnego wynagrodzenia.
Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

1. Wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości:
100% minimalnego wynagrodzenia za pracę przypadającego do wypłaty, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, a także wpłat na PPK, jeżeli pracownik nie zrezygnował z ich dokonywania - przy potrącaniu należności na rzecz pracodawcy,
80% ww. kwoty - przy potrącaniu należności na rzecz innych podmiotów niż pracodawca.


2. Z wynagrodzenia za pracę pracodawca nie może potrącić raty pożyczki, ponieważ kwota, jaka pozostała po dokonaniu potrąceń obowiązkowych, odpowiada minimalnemu wynagrodzeniu za pracę. Pożyczkę pracownik może spłacać samodzielnie i bezpośrednio na rachunek pracodawcy lub gotówką do kasy.
ODPOWIEDZ