Wypłaty wkładów

Tutaj rozmawiamy o KZP.

Moderator: admin

Wiktoria
Posty: 1
Rejestracja: 22 maja 2023, o 14:10

Wypłaty wkładów

Post autor: Wiktoria »

Dzień dobry, jesteśmy w trakcie likwidacji kasy zapomogowo pożyczkowej
Mamy pytania dotyczące kwestii wypłaty wkładów członków,
- czy można wypłacać już wkłady jeżeli członkowie nie mają żadnych zobowiązać, czy trzeba czekać do końca likwidacji,
- mamy członków którzy chcą się przenieść do międzyzakładowej kasy, ale chcieli by część swoich wkładów wybrać, część przelać do tej międzyzakładowej kasy, czy jest to możliwe?
- Czy fundusz rezerwowy można wypłacać wcześniej czy dopiero pod koniec likwidacji
( członkowie zdecydowali o podziale funduszu rezerwowego na równe części ).
Gt_
Posty: 259
Rejestracja: 22 lut 2019, o 07:16
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Wypłaty wkładów

Post autor: Gt_ »

Plan likwidacji KZP:

1. Ogłoszenie o WZ, przekazanie celu: LIKWIDACJA KZP, wskazanie ile będzie wynosić kworum członków / delegatów (minimum 50%)
(co najmniej 5 dni roboczych (!) przerwy)
2. Walne Zebranie
------obecnych musi być co najmniej połowa uprawnionych (członków lub delegatów)
------przedstawienie projektu uchwały likwidacyjnej
------głosowanie ZA musi być co WIĘKSZOŚĆ nie z obecnych ale ze wszystkich uprawnionych (tj. powyżej 50% !!!!)
------przedstawienie kandydatów do Komisji Likwidacyjnej (nie mogą być w niej: księgowa, kasjer, osoby, które nie są członkami KZP)
------zatwierdzenie składu KOMISJI LIKWIDACYJNEJ
(co najmniej 1 miesiąc na uprawomocnienie się obu w/w uchwał (likwidacyjnej, wyborczej komisji likwidacyjnej)
3. Rozpoczęcie likwidacji następuje najwcześniej PO MIESIĄCU, najwcześniej w dniu PIERWSZEGO posiedzenia Komisji likwidacyjnej, która przejmuje od Zarządu i Komisji Rewizyjnej ich kompetencje, oraz protokolarnie przejmuje dokumentacje i dostęp do rachunków bankowych. KL wzywa dłużników i wierzycieli do działania, wskazuje swój skład, terminy i miejsce urzędowania, publikuje niebzędne dokumenty i prowadzi korespondencję jak dotychczas zarząd.
4. Księgowa na dzień poprzedzający rozpoczęcie likwidacji zamyka księgi rachunkowe i otwiera nowe. Jeśli potrzeba dokonuje korekty polityki rachunkowości uzględniając konta likwidacyjne. Może być potrzeba otwarcia dodatkowych rachunków lub zawarcia dodatkowych umów, modyfikacji umowy z pracodawcą - robi to KL występująca w roli Zarządu KZP.
5. Za okres zarządu do zamknięcia przygotowywane jest sprawozdanie podpisywane przez poprzedni zarząd, zatwierdzane w zwykłym trybie na WZ.
6. W czasie likwidacji:
---- nie są udzielane pożyczki
-----nie są przyjmowanie nowi członkowie
-----środki pieniężne (zobowiązania i wierzytelności) wypłacane są PROPORCJONALNIE
-----środki dłużników i poręczycieli NIE SĄ WYPŁACANE, mogą być rozliczanie poprzez przeksięgowania na podstawie ugody lub uchwały i polecenia księgowa PK komisji likwidacyjnej.
7. Komisja lik. po analizie zwołuje Walne Zebrania na którym proponuje jak pokryte zostaną straty albo w jaki sposób zostaną zadysponowane środki własne KZP jeśli jakieś mogą zostać, ogłasza bardziej realistyczny termin zakończenia likwidacji.
8. KL po rozliczeniu zobowiązań i wierzytelności, zamyka rachunki bankowe, dokunuje wpłaty gotówkowej na wskazany wcześniej przez WZ cel społeczny, dokumentacje archiwalną (protokoły, uchwały, statuty, deklaracje członkowskie, sprawozdania finansowe, insygnia itd.) deponuje w archiwum (wydzielonej części w archiwum zakładowym, zewnętrznym archiwum opłacanym przez pracodawcę lub bezpośrednio w archiwum państwowym w przypadku likwidacji pracodawcy), a dokumentację niearchiwalną brakuje, sporządza sprawozdanie finansowe, ogłasza koniec rozliczeń związanych likwidacją.
9. KL zwołuje walne zebranie w celu zatwierdzenia sprawozdania finansowego (w tym straty) i zatwierdzenia sprawozdania z likwidacji KZP.
10. Po zatwierdzeniu KL przekazuje pozostałe dokumenty do archiwum wraz z listą osób uprawnionwych do wglądu w dokuentację. Uprawineni są wszczycy członkowie, którzy tworzyli KZP.

Łatwiej dalej działać.. :-)

PS. Nie wolno "wypłacić sobie po równo" z funduszu rezerwowago - należy przekzać go innej organizacji realizującej cele społeczne.
KZP nie działała w celu osiągnięcia zysku, a członkowie nie mogą dzielić zysku pomiędzy siebie. Wykonanie tego (nawet jeśli zysk jednostkowy byłby poniżej 1000 zł) - spowodowałoby przestępstwo podmiotu zbiorcowego na podsatwie ustawy z dnia 28 października 2002 r.
o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary - a najniższa kara to 10.000 zł (!)
ODPOWIEDZ