zmiana Zarządu w kasie jak to ogarnąć😀

Tutaj rozmawiamy o KZP.

Moderator: admin

Sylwia Kam
Posty: 3
Rejestracja: 9 cze 2023, o 14:34

zmiana Zarządu w kasie jak to ogarnąć😀

Post autor: Sylwia Kam »

Dzień dobry W naszej KZP zmienił się Zarząd i jestem jedną z osób wybraną w jego skład. Z tego co się zorientowałam poprzedni Zarząd zarejestrował się w KRS i chyba na tym koniec. Statut jest stary całość obecnie prowadzi księgowa(?) Zarząd podpisywał jedynie uchwały o udzielenie pożyczek. Wnioski o członkostwo są u księgowej. Tylko ona wie ile kto posiada wkładu? Jak to powinno wyglądać? Do czego sprowadza się rolą księgowej a co praktycznie robi Przewodniczący Skarbnik i Sekretarz? Czy to Zarząd powinien prowadzić rejestr Członków?
Jachu
Posty: 113
Rejestracja: 10 sty 2014, o 17:38

Re: zmiana Zarządu w kasie jak to ogarnąć😀

Post autor: Jachu »

Chyba warto zacząć od przeczytania którejś z książek na temat KZP.:

https://www.taniaksiazka.pl/kasa-zapomogowo-pozyczkowa-krzysztof-korocinski-p-1668171.html
lub
https://casco.pl/ksiazki/
Sylwia Kam
Posty: 3
Rejestracja: 9 cze 2023, o 14:34

Re: zmiana Zarządu w kasie jak to ogarnąć😀

Post autor: Sylwia Kam »

Dzięki za namiary na ksiazki. Skorzystam.
mkzp.pl
Posty: 114
Rejestracja: 4 lut 2021, o 07:12
Kontakt:

Re: zmiana Zarządu w kasie jak to ogarnąć😀

Post autor: mkzp.pl »

Sylwia Kam pisze: 10 cze 2023, o 13:20 Dzień dobry W naszej KZP zmienił się Zarząd i jestem jedną z osób wybraną w jego skład. Z tego co się zorientowałam poprzedni Zarząd zarejestrował się w KRS i chyba na tym koniec. Statut jest stary całość obecnie prowadzi księgowa(?) Zarząd podpisywał jedynie uchwały o udzielenie pożyczek. Wnioski o członkostwo są u księgowej. Tylko ona wie ile kto posiada wkładu? Jak to powinno wyglądać? Do czego sprowadza się rolą księgowej a co praktycznie robi Przewodniczący Skarbnik i Sekretarz? Czy to Zarząd powinien prowadzić rejestr Członków?
Wydaje mi się, że w takim przypadku warto wziąć udział w szkoleniach dedykowanych dla KZP i starać się ugruntować w ten sposób swoją wiedzę :)
Sylwia Kam
Posty: 3
Rejestracja: 9 cze 2023, o 14:34

Re: zmiana Zarządu w kasie jak to ogarnąć😀

Post autor: Sylwia Kam »

Czytałam ustawę o KZP, znam zasady działania KZP, ale bardziej chodzi mi o takie praktyczne doświadczenia. Wg przepisów księgowa powinna tylko zająć się księgowością konta i uczestniczyć krzyżowo w potwierdzaniu przelewów. Nasza robi teraz wszystko. Może rzeczywiście źle zadałam pytanie:) A tak na marginesie czy fundusze powinny mieć wyodrębnione rachunki bankowe?
mkzp.pl
Posty: 114
Rejestracja: 4 lut 2021, o 07:12
Kontakt:

Re: zmiana Zarządu w kasie jak to ogarnąć😀

Post autor: mkzp.pl »

Sylwia Kam pisze: 13 cze 2023, o 16:06 Czytałam ustawę o KZP, znam zasady działania KZP, ale bardziej chodzi mi o takie praktyczne doświadczenia. Wg przepisów księgowa powinna tylko zająć się księgowością konta i uczestniczyć krzyżowo w potwierdzaniu przelewów. Nasza robi teraz wszystko. Może rzeczywiście źle zadałam pytanie:) A tak na marginesie czy fundusze powinny mieć wyodrębnione rachunki bankowe?
Fundusze nie muszą mieć wyodrębnionych rachunków bankowych, bo zapisy takowe prowadzi się na kontach księgowych zgodnie z polityką rachunkowości (i planem kont).
Jeśli pani księgowa odpowiada jednoosobowo za wszystko, to jasnym jest, że ten system "długo nie pociągnie".
Gt_
Posty: 259
Rejestracja: 22 lut 2019, o 07:16
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: zmiana Zarządu w kasie jak to ogarnąć😀

Post autor: Gt_ »

Bardzo dobrze - w punkt. :mrgreen: :geek:

Uporządkuję kilka wskazówek dla innych osób mających podobne problemy:

1. Uzyskaj wiedzę o tym jak powinna działać KZP
- przeczytaj ustawę o KZP, ustawę o statystyce publicznej, ustawę o rachunkowości, Kodeks Cywilny, Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy, Kodeks Postępowania Administracyjnego w tym przepisy dot. RODO oraz Kodeks Postępowania Cywilnego (tyle na początek) ;-)
- dla zaawansowanych dodam jeszcze Międzynarodowe Standardy Rachunkowości, Ustawę o świadczeniu usług elektronicznych, Ustawę o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary, Ustawę o ochronie baz danych, Ustawę o podpisie elektronicznym, Prawo Bankowe, ustawę o Systemie Informacji Finansowej, ustawę o nadzorze nad rynkiem finansowym, Ustawę o Kredycie konsumenckim i ustawę o SKOK (przy czym te trzy ostatnie ustawy nie dotyczą KZP, jednak pomagają zrozumieć regulacje, którymi kieruje się branża pożyczkowa i podmioty kontroli w tym BANKI)
- uczestnicz REGULARNIE w szkoleniach (przepisy zmieniają się ciągle, interpretercje przepisów, szybciej niż same przepisy) :twisted: :oops:
- zbuduj zaplecze dla wiedzy: książki, kontakty, adresy stron, prenumeraty branżowe, dostęp do aktualnych publikacji online przepisów i interpretacji

2. Porównaj to co MA być z tym CO JEST np.
- jednoosobowo prowadzona KZP to relikt, dziś tak nie wolno;
- niewpłacający składek członkowie na emeryturze czy też na bezpłatnym urlopie to relikt, dziś tak nie wolno;
- księgowa prowadząca KZP i jednocześnie kasę gotówką - objęte zakazem - nie wolno
- członek zarządu lub przewodniczący obracający gotówką KZP - objęte zakazem - nie wolno
- zarząd lub komisja rewizyjna bez wglądu we wszystkie transakcje, wszystkie dane i wszystkie dokumenty - bzdury - to oni odpowiadają , za to jak działa kasa i MUSZĄ MIEĆ WE WSZYSTKO NIESKRĘPOWANY NATYCHMIASTOWY WGLĄD, sami podpisują kluczowe dokumenty (!), a nie księgowa, które jest taką skrybą, która ma notować cyferki według wcześniej ustalonego schematu (polityki rachunkowości), a nie odwrotnie (!!) :twisted: :roll:
- brak polityki rachunkowości? - niedorzeczność - MUSI BYĆ
- brak posiedzeń walnego zebrania - MUSZĄ BYĆ CO ROKU ! a nie raz na 4 lata
- musi być REGON dla KZP, inny od tego dla pracodawcy,
- REGON KZP jako ORGANIZACJI CZŁONKOWSKIEJ nierejestrowanej w KRS kod 060
- REGON musi być pod prawidłowym kodem PKD 94.99.Z (czyli właśnie organizacje członkowskie, a nie jak kiedyś pod kodem udzielanie innych kredytów.. - KZP NIE MOŻE udzielać KREDYTÓW czy OPROCENTOWANYCH POŻYCZEK (czyli mieć z nich dochodów)!!)
- prowadzenie nieprawidłowej księgowości np. notowanie sobie w excelu lub programie płacowym - obecnie to czyny karalne (!) na podstawie ustawy o rachunkowości... na której opiera się rachunkowość. KZP jest odrębnym samoistnym podmiotem i musi mieć własną rachunkowośc.
- RACHUNEK BANKOWY lub PŁATNICZY musi otwrzoć ZARZĄD KZP (może mić kilka lub kilkaset rachunków (np. rachunki masowe dla każdego członka), ale co istotne - wszystkie MUSZĄ być ujęte w PLANIE KONT odpowiednim dla KZP - a nie dla jednostki budżetowej czy sp. z o.o. (!)
- w jednej z książek proponuje się odrębne rachunki dla każdego FUNDUSZU - to niedorzeczność i podrażanie kosztów KZP (tak są zobowiązane robić jednostki budżetowe podlegające regulacjom ministra finansów, a nie KZP-y które jednostkami budżetową nie są). KZP musi otworzyć RACHUNEK BIEŻĄCY, ale dodatkowo może utworzyć więcej rachunków np. OSZCZĘDNOŚCIOWY (na którym będa deponowane nadwyżk operacyjne, ryzyko dla takiego rachunku jest dużo niższe bo 1) środki w banku nie przedawniają się 2) można zrobić przelew jedynie na rachunek bieżący więc potrzebne są co najmniej 2 transakcje by wyprowadzić takie środki, w dodatku najczęściej można zrobić tylko jedną wypłatę miesięcznie, co daje dodatkowe ograniczenie. No i oczywiście rachunki LOKACYJNE.
- wiele osób myli RACHUNKI BANKOWE z KONTAMI KSIĘGOWYMI - również po lekturze wspomnianych książek o KZP :oops: :roll:
- Zwiększył się zakres obowiązkowej NIEODPŁATNEJ pomocy pracodawcy, ale odpowiedzialność leży po stronie zarządu i księgowej..
Ustawa o rachuknowości
Art. 77. Kto wbrew przepisom ustawy dopuszcza do:
1) nieprowadzenia ksiąg rachunkowych, prowadzenia ich wbrew przepisom ustawy lub podawania w tych księgach nierzetelnych danych,
2) niesporządzenia sprawozdania finansowego, skonsolidowanego sprawozdania finansowego, sprawozdania z działalności, sprawozdania z działalności grupy kapitałowej, sprawozdania z płatności na rzecz administracji publicznej, skonsolidowanego sprawozdania z płatności na rzecz administracji publicznej, sporządzenia ich niezgodnie z przepisami ustawy lub zawarcia w tych sprawozdaniach nierzetelnych danych
– podlega grzywnie lub karze pozbawienia wolności do lat 2, albo obu tym karom łącznie.
- sprawdzamy czy statut ma wymaganych 17 obszarów opisanych jak wymaga ustawa i inne przepisy
- sprawdzamy dokumentację członkowską, pożyczkową i księgową - czy mamy zgody, umowy pożyczek czy tylko archaiczne wnioski o nie...
itd...

3. Uporządkuj nieprawidłowości
- od tych kluczowych za które czekają konsekwencje karne, administracyjne lub finansowe
(np. za brak umowy pożyczki nie czeka kara czy konsekwencja administracyjna lub skarbowa, ale w przypadku zaprzestania spłaty zgodnie z KPC będziemy musieli czekać (+3 lata) na rozprawę przed sądem, by uzyskać od niego tytułu windykacyjny, bo wcześniej pracodawcy bez zgody członka nie wolno już będzie potrącić złotówki na rzecz KZP po tym jak członek wycofa zgodę na potrącenia; natomiast mając podpisaną prawidłowo zgodnie z KC umowę pożyczki skorzystamy z e-sądu w Lublinie i zajmiemy wynagrodzenie w ciągu kilku tygodni)

- do tych które zwiększają nasze możliwości
(np. ową umowę niodpłatnej i nieoprocentowanej pożyczki podpiszemy i poręczymy z papciami na stopach wieczorem w domu - zdalnie (online) przez smartfona przy użyciu systemu elektronicznego i jednorazowego podpisu kwalifikowanego, którego koszty będzie pokrywał ryczałt z dodatkowych dochodów KZP nie obciążając nimi członka)

4. Zorganizuj osoby, które są specjalistami w swoich dziedzinach
- pracowników obsługi KZP od pracodawcy (obowiązek zatrudnienia tych osób nie dotyczy jedynie jednej KSIĘGOWEJ ale też: prawnika, kasjera, informatyka, specjalisty ds. bezpieczeństwa, osoby obsługującej członków, osoby obsługującej pocztę lub dokumenty, konwojenta pieniędzy (jesli jest kasa gotówkowa), IOD (jeśli KZP jest odpowiednio liczna), osoby lub osób koordynujących ich pracę (menadżera KZP) itd.
(to nie są wolontariusze, robią to co im zleca pracodawca, muszą za to otrzymywać wynagrodzenie i ponoszą konsekwencje, jeśli się pomylą)
Sugestie pracododawcy typu "to zlikwidujcie KZP, bo ja wam na to nie dam" brzmią dziś jak "nie zapłacę ci za twój urlop wypoczynkowy" - to jego obowiązek, zdecydował się zatrudnić pracowników, obsługa KZP to jeden z jego obowiązkowych kosztów - a jeśli chce obniżyć koszty to zamiast andażować pracowników może zlecać to zewnętrznym firmom (obsługa księgowa, obsługa prawna, obsługa ewidencyjna - w pakiecie nie kosztuje tyle co 2 księgowe...) :twisted: :P
Pracodawca powinien pomyśleć o darowiznach dla KZP, bo ta sama z siebie już nie ma dochodów z pożyczek, które kiedyś miała, więc powinien zadbać o swój CSR :ugeek:

- aktywnych członków KZP (do BEZPŁATNEJ pracy w zarządzie, komisji rewizyjnej (organach) oraz dodatkowych zespołach i komisjach, które te organy mogą celowo powoływać np. w celu wdrożenia reformy)

5. Dajcie sobie czas na przepracowanie wszystkiego,
- bo każda "zła rzecz" zajmie duuużo czasu nim ją zrozumiecie, rozpracujecie i wdrożycie zmianę - tymczasem działajcie tak jak dotychczas ze świadomością, co będzie się zmieniało.

6. Ten proces trzeba powtarzać w kółko przynajmniej raz do roku...

Powodzenia

Gt_
ODPOWIEDZ