Podstawy księgowania Kzp

Tutaj rozmawiamy o KZP.

Moderator: admin

Agnieszka Misiun
Posty: 1
Rejestracja: 11 paź 2023, o 15:51

Podstawy księgowania Kzp

Post autor: Agnieszka Misiun »

Witam. Bardzo proszę o pomoc w pierwszym księgowaniu przypisu wkładów i spłaty pożyczki oraz wpływu od pracodawcy zbiorczych potrąceń wkładów i spłaty pożyczki. Jak to wszystko zrobić. Pliisss pomóżcie. :oops: a może ktoś z Państwa użytkuje program kasa kzp z Woltera Kluwersa???
mkzp.pl
Posty: 114
Rejestracja: 4 lut 2021, o 07:12
Kontakt:

Re: Podstawy księgowania Kzp

Post autor: mkzp.pl »

Zachęcam do lektury książki firmy Casco nt. Kas Zapomogowo-Pożyczkowych - Kompendium Wiedzy.
mkzp.pl
Posty: 114
Rejestracja: 4 lut 2021, o 07:12
Kontakt:

Re: Podstawy księgowania Kzp

Post autor: mkzp.pl »

Odpowiedź na zadane pytanie była już chyba na forum w inny wątku, zachęcam do lektury - https://pkzp.com.pl/forum/viewtopic.php?t=481
esiek1981
Posty: 27
Rejestracja: 20 maja 2019, o 08:41

Re: Podstawy księgowania Kzp

Post autor: esiek1981 »

Agnieszka Misiun pisze: 11 paź 2023, o 16:48 Witam. Bardzo proszę o pomoc w pierwszym księgowaniu przypisu wkładów i spłaty pożyczki oraz wpływu od pracodawcy zbiorczych potrąceń wkładów i spłaty pożyczki. Jak to wszystko zrobić. Pliisss pomóżcie. :oops: a może ktoś z Państwa użytkuje program kasa kzp z Woltera Kluwersa???
Mam książkę z Casco, tam jest przykładowy plan kont i przykładowa ewidencja.
Jeśli cos pomoże mogę wysłać zdjęcia na e-maila.
Gt_
Posty: 259
Rejestracja: 22 lut 2019, o 07:16
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Podstawy księgowania Kzp

Post autor: Gt_ »

Uwaga!!! :!: :!: :!:

Program pn.
"Progman Kasa Zapomogowo - Pożyczkowa" - podobnie jak dziesiątki podobnych programów "DO POTRĄCEŃ Z PKZP czy KZP" to programy dla PRACODAWCY do obsługi potrąceń na rzecz KZP. Należą do ksiąg analitycznych PRACODAWCY.
Nie są to programy do obsługi rachunkowości KZP czy do obsługi samej KZP, choć kiedyś mógł być tak wykorzystywany.


Rachunkowość jednostki (w tym jednostki budżetowej) nie może być prowadzona w księgach innej jednostki.

Rachunkowość KZP musi być prowadzona ODRĘBNIE od rachunkowości pracodawcy inaczej - zafałszowaniu ulegają OBIE rachunkowości:
- pracodawca uzyskuje na swoich kontach fałszywie zgromadzony majątek w postaci gotówki, który należy do KZP,
- KZP nie może przprowadzić kontroli dokumentacji własnej rachunkowości ze względu na ulokowanie jej w księgach analitycznych pracodawcy

KIEDYŚ (tj. przed wejściem w życie ustawy o KZP) MOŻNA było prowadzić rachunkowość inaczej. OBECNIE NIE MOŻNA!! :evil: :evil:
Rachunkowość KZP można prowadzić RĘCZNIE lub z wykorzystaniem systemów elektronicznych, ale do prowadzenia rachunkowości.
Po zakupie dowolnego programu pracodawca nadal będzie potrzebował modułu sprawdzającego możliwość potrącenia lub nie (chyba, że robi to ręcznie), które będzie współdziała z jego system płac.
Juftynka
Posty: 2
Rejestracja: 3 sty 2024, o 07:35

Re: Podstawy księgowania Kzp

Post autor: Juftynka »

esiek1981 pisze: 25 paź 2023, o 09:40

Mam książkę z Casco, tam jest przykładowy plan kont i przykładowa ewidencja.
Jeśli cos pomoże mogę wysłać zdjęcia na e-maila.
Dzień dobry w kwesti przykładów z książki mogłabym prosić o przesłanie?
esiek1981
Posty: 27
Rejestracja: 20 maja 2019, o 08:41

Re: Podstawy księgowania Kzp

Post autor: esiek1981 »

Juftynka poproszę o e-maila
Juftynka
Posty: 2
Rejestracja: 3 sty 2024, o 07:35

Re: Podstawy księgowania Kzp

Post autor: Juftynka »

Dziękuję juftynka1@o2.pl
OlaD
Posty: 1
Rejestracja: 5 sty 2024, o 18:58

Re: Podstawy księgowania Kzp

Post autor: OlaD »

esiek1981 pisze: 25 paź 2023, o 09:40
Agnieszka Misiun pisze: 11 paź 2023, o 16:48 Witam. Bardzo proszę o pomoc w pierwszym księgowaniu przypisu wkładów i spłaty pożyczki oraz wpływu od pracodawcy zbiorczych potrąceń wkładów i spłaty pożyczki. Jak to wszystko zrobić. Pliisss pomóżcie. :oops: a może ktoś z Państwa użytkuje program kasa kzp z Woltera Kluwersa???
Mam książkę z Casco, tam jest przykładowy plan kont i przykładowa ewidencja.
Jeśli cos pomoże mogę wysłać zdjęcia na e-maila.
Czy ja też mogę prosić na mejla 😊
esiek1981
Posty: 27
Rejestracja: 20 maja 2019, o 08:41

Re: Podstawy księgowania Kzp

Post autor: esiek1981 »

proszę o e-maila
ODPOWIEDZ