Jrenata pisze: ↑19 mar 2024, o 07:56
Dzień dobry,
Jachu, dziękuję za odpowiedź. Właśnie o ten brak pieniędzy na opłacenie tego ogromu pracy chodzi. Nikt się nie "przyznaje" teraz do MKZP. Organ prowadzący - urząd, zasugerował pokrycie kosztów z wkładów byłego Zarządu, ale chyba nie można tego tak zrobić. A po drugie to nie wiadomo ile oni mają i czy w ogóle mają ( mogli się wypisać i wycofać wkłady po zmianie zarządu ).
Czy założenie lokaty i wykorzystanie odsetek z niej na opłacenie audytora byłoby prawidłowe? Czy KZP może zapłacić fakturę? Bo zlecenie nie.
A jeśli Urząd zatrudniłby audytora a Kasa zwróciłaby za to pieniądze właśnie z tej lokaty?
Słabo - złe praktyki, nielegalne, niedopuszczalne, a propozycje niepoważne, karalne.
1. Zwołać walne i poinformować o kontrowersjach oraz poprosić każdego z członków o sprawdzenie własnych sald, pożyczek, spłat, wpłat i dostarczenie ich w określonym terminie do NOWEJ OSOBY wyznaczonej do obsługi EWIDENCYJNEJ.
2. Wyznaczyć NOWĄ OSOBĘ do prowadzenia rachunkowości. Dotychczasowe osoby prowadzące obsługę KZP muszą sporządzić dokumenty rozliczeniowe jak w przypadku zakończenia roku lub przekazywania rachunkowości innemu biuru rachunkowemu tj.:
- 1. zasady według których księgowano do tej pory
- 2. plan kont
- 3. salda dla każdego z kont na dzień zakończenia przez nich prowadzenia rachunkowości
- 4. odrębnie wykazaną kwotę do wyjaśnienia (konieczne uzupełnienie planu kont o kwotę do wyjaśnienia)
- 5. księgowe otwarcie kont przez nowe osoby i porównanie sald z danymi od osoby obsługującej EWIDENCJĘ.
3. Wyjaśnić PISEMNIE nieprawidłowości, w przypadku braku spisać oświadczenia przez wszystkie osoby zaangażowane co wiedzą (imię, nazwisko, adres, pesel, treść, miejsce, data, podpis).
4. Wyjaśniło się i zgadza LUB jest ze strony osób które "zawiodły" skrucha - plan spłaty, WZ i decyzja (mogą się zgodzić i odstąpić od ścigania)
5. Nie wyjaśniło się, brakuje, formalny obwiązek złożenia zawiadomienia ma zarówno pracodawca jak i zarząd KZP (najlepiej umówić się na policji od razu z prokuratorem i przedstawić "oświadczenia" i wyliczenia NOWYCH osób n/t strat i startych "nierzetelnych" osób).
6. I tak będzie potrzebna kontynuacja działania, bo spłaty nie skończą się z dnia na dzień, więc aby prokuratura nie zatrzymała działalności KZP rachunkowość musi być "wyczyszczona" więc pkt. 2 jest i tak KLUCZOWY.
Audytor może pomóc, ale nie jest konieczny. NO chyba, że chcecie "zamieść" temat po dywan, bo taki "audytor" może zmienić stany kont na korzyść lub niekorzyść KZP / pracodawcy / księgowej. Powinien robić to zgodnie ze sztuką tj. jedynie na podstawie dowodów księgowych, ale z doświadczenia, z reguły tych właśnie dowodów księgowych "brakuje" więc "wyjaśnia" przez zaniżenie stanu.
Dodam:
- osoba do prowadzenia EWIDENCJI to nie jest osoba do prowadzenia RACHUNKOWOŚCI - to tak jakby liskowi dać jajka i kurki do pilnowania...
Zarząd nie prowadzi ani obsługi EWIDENCYJNEJ ani RACHUNKOWEJ - do tego są potrzebne osoby wyznaczone (zatrudnione przez pracodawcę).