Sprawozdania finansowe za 2023 rok

Tutaj rozmawiamy o KZP.

Moderator: admin

113_AnnaN
Posty: 4
Rejestracja: 15 lut 2024, o 09:04

Sprawozdania finansowe za 2023 rok

Post autor: 113_AnnaN »

Dzień dobry,
czy jest konieczność sporządzenia rachunku zysków i strat KZP jeżeli ma on postać sprawozdania negatywnego? W jaki sposób to zrobić ze względu na to, że mamy w planie kont tylko konta 131,142,240,800,820 i 830. Mogę prosić o opinie w jaki sposób sporządziliście to sprawozdanie.
Pozdrawiam
mkzp.pl
Posty: 114
Rejestracja: 4 lut 2021, o 07:12
Kontakt:

Re: Sprawozdania finansowe za 2023 rok

Post autor: mkzp.pl »

113_AnnaN pisze: 12 mar 2024, o 13:18 Dzień dobry,
czy jest konieczność sporządzenia rachunku zysków i strat KZP jeżeli ma on postać sprawozdania negatywnego? W jaki sposób to zrobić ze względu na to, że mamy w planie kont tylko konta 131,142,240,800,820 i 830. Mogę prosić o opinie w jaki sposób sporządziliście to sprawozdanie.
Pozdrawiam
Nie chcę się mądrzyć, ale tutaj ile księgowości tyle technik/szkół rachunkowości... Sądzę, że nie można mówić o jakimś konkretnym WZORZE.
Nie czuję się specjalistą w dziedzinie rachunkowości (choć co nie co tam wiem). Można (mnie się udało) znaleźć w internecie całkiem ciekawe sprawozdania finansowe kas zapomogowo-pożyczkowych.
PS: znam opinie opinię znalezioną w Zeszytach Metodycznych Rachunkowości, że kasa nie musi sporządzać rachunku zysków i strat (pewnie opinie będą tu rozbieżne...)
Wciąż czekamy na konkretne regulacje dotyczące kas zapomogowo-pożyczkowych, bo tak jak wspomniałem, większość działa w tej materii na własną rękę - nie ma co się temu za bardzo dziwić, bo sprawozdawczość trafia przecież do "szuflady".
ksiegowa1982
Posty: 1
Rejestracja: 13 mar 2024, o 11:52

Re: Sprawozdania finansowe za 2023 rok

Post autor: ksiegowa1982 »

Wg jakiego załącznika UoR robić Rachunek Zysków i Strat ?
mkzp.pl
Posty: 114
Rejestracja: 4 lut 2021, o 07:12
Kontakt:

Re: Sprawozdania finansowe za 2023 rok

Post autor: mkzp.pl »

ksiegowa1982 pisze: 13 mar 2024, o 11:57 Wg jakiego załącznika UoR robić Rachunek Zysków i Strat ?
Są tacy, którzy uważają/twierdzą, że właściwym załącznikiem jest ten nr 1.
Inni znowuż, proponują jako właściwy załącznik nr 6.

Przynajmniej mamy wybór ;)
maddalena
Posty: 4
Rejestracja: 16 lut 2024, o 09:53

Re: Sprawozdania finansowe za 2023 rok

Post autor: maddalena »

mkzp.pl pisze: 13 mar 2024, o 09:22
113_AnnaN pisze: 12 mar 2024, o 13:18 Dzień dobry,
czy jest konieczność sporządzenia rachunku zysków i strat KZP jeżeli ma on postać sprawozdania negatywnego? W jaki sposób to zrobić ze względu na to, że mamy w planie kont tylko konta 131,142,240,800,820 i 830. Mogę prosić o opinie w jaki sposób sporządziliście to sprawozdanie.
Pozdrawiam
Nie chcę się mądrzyć, ale tutaj ile księgowości tyle technik/szkół rachunkowości... Sądzę, że nie można mówić o jakimś konkretnym WZORZE.
Nie czuję się specjalistą w dziedzinie rachunkowości (choć co nie co tam wiem). Można (mnie się udało) znaleźć w internecie całkiem ciekawe sprawozdania finansowe kas zapomogowo-pożyczkowych.
PS: znam opinie opinię znalezioną w Zeszytach Metodycznych Rachunkowości, że kasa nie musi sporządzać rachunku zysków i strat (pewnie opinie będą tu rozbieżne...)
Wciąż czekamy na konkretne regulacje dotyczące kas zapomogowo-pożyczkowych, bo tak jak wspomniałem, większość działa w tej materii na własną rękę - nie ma co się temu za bardzo dziwić, bo sprawozdawczość trafia przecież do "szuflady".
Mogłabym prosić o przesłanie wzoru sprawozdań z internetu o których wspomniałeś? Jeśli możesz :)
Anka
Posty: 10
Rejestracja: 24 mar 2015, o 14:29

Re: Sprawozdania finansowe za 2023 rok

Post autor: Anka »

Sporządzam bilans (podpisuje księgowy i cały Zarząd) oraz sprawozdanie z działalności Zarządu jako część sprawozdania finansowego. Nie sporządzam rachunku zysków i strat bo poza obrotem środków pieniężnych jako kasa nie posiadamy nic.
Gt_
Posty: 259
Rejestracja: 22 lut 2019, o 07:16
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Sprawozdania finansowe za 2023 rok

Post autor: Gt_ »

Anka pisze: 21 mar 2024, o 09:02 Sporządzam bilans (podpisuje księgowy i cały Zarząd) oraz sprawozdanie z działalności Zarządu jako część sprawozdania finansowego. Nie sporządzam rachunku zysków i strat bo poza obrotem środków pieniężnych jako kasa nie posiadamy nic.
NO BRAWO :!: :twisted: - co tam, że rachunkowość ma być prowadzona zgodnie z ustawą, skoro się wszyscy podpisali - to na pewno jest OK :lol: :lol: :lol: :lol: :twisted:

Ale poważnie :geek: - to POWAŻNY BŁĄD :oops: za który odpowie pospołu :arrow: księgowa (osoba której powierzono prowadzenie rachunkowości i przyjęła to zgodnie z ustawą o rachunkowości podpisując (PISEMNE) zobowiązanie do jej prowadzenia. Jeśli robi to zespół księgowych, to osoba, która nimi kieruje itd.), :arrow: Zarząd KZP oraz :arrow: Komisja Rewizyjna KZP.

RZiS - można nie sporządzać tylko pod pewnymi warunkami wynikającymi z ustawowego uproszczenia rachunkowości przyjętego w Uchwale Zarządu tj. jeśli w polityce (zasadach) rachunkowości zostanie zapisany alternatywny sposób zapisywania wyniku (zysku lub straty) na danym koncie. I to pod warunkiem, że nie wpływa na zaciemnienie zdarzeń gospodarczych w KZP.
:cry: Niestety brak RZiS najczęściej ZACIEMNIA, bo umorzenia niespłaconych pożyczek lub zyski kapitałowe z lokat "ukrywane są" przed WZ i bilansowane jeszcze podczas trwania roku, by na koniec nie pokazać STRATY/ZYSKU, która faktycznie miała miejsce - tylko ładny ZEROWY bilans. Tymczasem adresatem sprawozdania finansowego jest właśnie każdy członek i WZ, które jako jedyny organ (kompetencja szczególna WZ art. 21.6) ustawy o KZP) ma prawo o zadecydowaniu czy ZGADZA się na umorzenie, które w trakcie roku zostało zaksięgowane w ciężar Funduszu Rezerwowego, czy nadal żąda dochodzenia spłaty od dłużników, czy może zarządza dopłatę do funduszu itd. Zarząd woli nie oddawać tej kompetencji, bo wtedy sam morze komuś UMORZYĆ pożyczkę - ale jest to czynności przekraczająca uprawnienia Zarządu, choć po decyzji WZ jest on faktycznie uprawniony do wystawienia dokumentu "zwolnienia pożyczki"...

Ale kto by się tam jakąś rachunkowością przejmował... :twisted:

Proponuję lekturę poniedziałkowego elektronicznego dodatku o Rachunkowości do Dziennika Gazety Prawnej z 25.03.2024 r. gdzie coś więcej o tym można poczytać, jakie to sprawozdania finansowe ma sporządzić KZP.

Należy sobie wbić do głowy, że współczesne KZP to nie FUNDUSZ PRACODAWCY, a samorządne zrzeszenie oparte o dedykowaną ustawę, które MUSI działać w granicach nią ustalonych, a przekraczając ją np. oprocentowując pożyczkę czy pobierając OPŁATĘ za pożyczkę zaczyna NIELEGALNIE prowadzić zakazaną dla KZP działalność gospodarczą, w obszarze finansów (obszar wymaga koncesji, osobowości prawnej i wpisu w KNF - czego KZP nie może uzyskać, bo takiego rodzaju zrzeszeniem ustawa ją definiuje!) :-)

Powodzenia!
MBL
Posty: 55
Rejestracja: 30 wrz 2021, o 05:51

Re: Sprawozdania finansowe za 2023 rok

Post autor: MBL »

W "Kompendium wiedzy", książce, którą dostałam na szkoleniu z casco (wydanie V z 2021r) jest wprost napisane:
"Bilans prezentuje stan aktywów oraz pasywów na dzień kończący bieżący i poprzedni rok obrotowy. Ze względu na fakt, że w księgach rachunkowych KZP nie występują operacje generujące koszty i przychody oraz zyski i straty kształtujące wynik finansowy, to nie ma konieczności sporządzania rachunku zysków i strat. Sprawozdanie ogranicza się zatem do bilansu sporządzanego w uproszczonej formie."
ODPOWIEDZ