Anka pisze: ↑21 mar 2024, o 09:02
Sporządzam bilans (podpisuje księgowy i cały Zarząd) oraz sprawozdanie z działalności Zarządu jako część sprawozdania finansowego. Nie sporządzam rachunku zysków i strat bo poza obrotem środków pieniężnych jako kasa nie posiadamy nic.
NO BRAWO
- co tam, że rachunkowość ma być prowadzona zgodnie z ustawą, skoro się wszyscy podpisali - to na pewno jest OK
Ale poważnie
- to POWAŻNY BŁĄD
za który odpowie pospołu
księgowa (osoba której powierzono prowadzenie rachunkowości i przyjęła to zgodnie z ustawą o rachunkowości podpisując (PISEMNE) zobowiązanie do jej prowadzenia. Jeśli robi to zespół księgowych, to osoba, która nimi kieruje itd.),
Zarząd KZP oraz
Komisja Rewizyjna KZP.
RZiS - można nie sporządzać tylko pod pewnymi warunkami wynikającymi z ustawowego uproszczenia rachunkowości przyjętego w Uchwale Zarządu tj. jeśli w polityce (zasadach) rachunkowości zostanie zapisany alternatywny sposób zapisywania wyniku (zysku lub straty) na danym koncie. I to pod warunkiem, że nie wpływa na zaciemnienie zdarzeń gospodarczych w KZP.
Niestety brak RZiS najczęściej ZACIEMNIA, bo umorzenia niespłaconych pożyczek lub zyski kapitałowe z lokat "ukrywane są" przed WZ i bilansowane jeszcze podczas trwania roku, by na koniec nie pokazać STRATY/ZYSKU, która faktycznie miała miejsce - tylko ładny ZEROWY bilans. Tymczasem adresatem sprawozdania finansowego jest właśnie każdy członek i WZ, które jako jedyny organ (kompetencja szczególna WZ art. 21.6) ustawy o KZP) ma prawo o zadecydowaniu czy ZGADZA się na umorzenie, które w trakcie roku zostało zaksięgowane w ciężar Funduszu Rezerwowego, czy nadal żąda dochodzenia spłaty od dłużników, czy może zarządza dopłatę do funduszu itd. Zarząd woli nie oddawać tej kompetencji, bo wtedy sam morze komuś UMORZYĆ pożyczkę - ale jest to czynności przekraczająca uprawnienia Zarządu, choć po decyzji WZ jest on faktycznie uprawniony do wystawienia dokumentu "zwolnienia pożyczki"...
Ale kto by się tam jakąś rachunkowością przejmował...
Proponuję lekturę poniedziałkowego elektronicznego dodatku o Rachunkowości do Dziennika Gazety Prawnej z 25.03.2024 r. gdzie coś więcej o tym można poczytać, jakie to sprawozdania finansowe ma sporządzić KZP.
Należy sobie wbić do głowy, że współczesne KZP to nie FUNDUSZ PRACODAWCY, a samorządne zrzeszenie oparte o dedykowaną ustawę, które MUSI działać w granicach nią ustalonych, a przekraczając ją np. oprocentowując pożyczkę czy pobierając OPŁATĘ za pożyczkę zaczyna NIELEGALNIE prowadzić zakazaną dla KZP działalność gospodarczą, w obszarze finansów (obszar wymaga koncesji, osobowości prawnej i wpisu w KNF - czego KZP nie może uzyskać, bo takiego rodzaju zrzeszeniem ustawa ją definiuje!)
Powodzenia!