Prowizje bankowe

Tutaj rozmawiamy o KZP.

Moderator: admin

iza1985
Posty: 20
Rejestracja: 22 mar 2023, o 11:36

Prowizje bankowe

Post autor: iza1985 »

Witam,

fundusz rezerwowy jest bardzo niski, nie ma żadnych darowizn od pracodawcy, jaki zapis poczynić (czy w statucie) czy uchwała zarządu o pobieraniu raz w roku od członków opłaty np. 10 zł na pokrycie kosztów prowadzenia rachunku bankowego z wynagrodzenia.


Czy lepiej, żeby każdy członek sam wpłacał na konto kasy tą kwotę i podpisał jakieś oświadczenie?

Jak to zrobić, żeby było zgodnie z prawem.

Proszę o konkretny zapis.

Dziękuję.
mkzp.pl
Posty: 118
Rejestracja: 4 lut 2021, o 07:12
Kontakt:

Re: Prowizje bankowe

Post autor: mkzp.pl »

Dzień dobry,
wszystkie wymagane działania opisała Pani samodzielnie w pytaniu. Walne Zebranie może zdecydować, że każdy poddaje się "dobrowolnej" opłacie 10 zł (z poborów lub z samodzielnej wpłaty). Uchwała WZC gotowa :)
iza1985
Posty: 20
Rejestracja: 22 mar 2023, o 11:36

Re: Prowizje bankowe

Post autor: iza1985 »

Dziękuję za odpowiedź.

A jak zaksięgować taką wpłatę? Rachunek bankowy WN i fundusz rezerwowy MA?
iza1985
Posty: 20
Rejestracja: 22 mar 2023, o 11:36

Re: Prowizje bankowe

Post autor: iza1985 »

A czy można zrobić taki zapis w uchwale Walnego zebrania, że opłatę za prowadzenie rachunku bankowego pobiera się dopiero osobie przy skreśleniu z listy członków (odejście z pracy) np. 10 zł od wkładu jeśli od kilkunastu lat była w kasie i już dawno "przejadła swoje wpisowe", a wcześniej nie wpłacała nic na opłaty za rachunek.
Gt_
Posty: 266
Rejestracja: 22 lut 2019, o 07:16
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Prowizje bankowe

Post autor: Gt_ »

iza1985 pisze: 10 maja 2024, o 12:01 A czy można zrobić taki zapis w uchwale Walnego zebrania, że opłatę za prowadzenie rachunku bankowego pobiera się dopiero osobie przy skreśleniu z listy członków (odejście z pracy) np. 10 zł od wkładu jeśli od kilkunastu lat była w kasie i już dawno "przejadła swoje wpisowe", a wcześniej nie wpłacała nic na opłaty za rachunek.
NIE. :cry: Taki zapis jest NIELEGALNY, sprzeczny z ustawą i dodatkowo stanowi swoiste oszustwo. :evil:
A skoro "przejadła" wpisowe - tzn. że było (i pewnie dalej jest) ŹLE SKALKULOWANE - albo jak w większości z SUFITU :roll: :oops:

DODAM JESZCZE JEDNO! :ugeek:

Te określenia są przeciwstawne: "Dobrowolna" i "OPŁATA" :oops: :roll:

Jeśli KZP zacznie pobierać opłaty tzn. zacznie ZMUSZAĆ pod jakimikolwiek warunkami swych członków do zapłaty za świadczone usługi to wypełnia definicję "PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ" i działa sprzecznie z ustawą o KZP (art.9.2). Dlatego nie może tego robić.

:idea: Darowizna - czyli DOBROWOLNA wpłata - może być:
:arrow: - wpłacona indywidualnie przelewem z jego osobistego konta na konto KZP - wtedy nie trzeba dodatkowej dokumentacji - wystarczy sam przelew od członka opisany w tytule transakcji DAROWIZNA
:arrow: - wpłacona osobiście w kasie gotówkowej - wymagane potwierdzenie tożsamości u kasjera i wskazanie tytułem "DAROWIZNA"
:arrow: - potrącona z własnych dochodów - wtedy obowiązkowo KAŻDY indywidualnie musi wyrazić CELOWĄ PISEMNĄ zgodę na DODATKOWE potrącenie. Pisemna indywidualna jednorazowa zgoda musi trafić do pracodawcy, a druga lista w oryginale z dyspozycją wpłaty darowizny poprzez POTRĄCENIE do księgowości KZP, by rozksięgować ten zbiorczy przelew od pracodawcy.
:arrow: - poprzez przeksięgowanie z indywidualnego wkładu członkowskiego, o ile jego saldo przekracza wartość minimalną ustaloną dla danego roku - wtedy wymagana będzie PISEMNA dyspozycja od członka stanowiąca podstawę indywidualnie księgowanych przeksięgowań.
ODPOWIEDZ