
Dobrze, ale po kolei.
1. Wasza KZP zwróciła się pierwotnie do złego adresata.

Tym wpierw powinien być pracodawca.
2. Pracodawca co 6 mc musi otrzymać od ZZ potwierdzenie o tym, że te mają prawo nadal tytułować się ZZ w danym zakładzie pracy i może ustalić "siłę" lub jak kto woli "kolejność" pierwszeństwa danego ZZ na kolejne 6 mc.
3. Po zapytaniu z pkt. 1 Pracodawca ma obowiązek udzielić odpowiedzi na pytnie KZP zgodnie z pkt. 2.
4. Dopiero teraz KZP zwraca się do wszystkich ZZ, wiedząc który ZZ, w przypadku braku porozumienia, obejmie KONTROLĘ (a nie nadzór) nad KZP
5. Niedochodzi do zawracia porozumienia to na 6 mc wiadomo, który pełni tę rolę.
6.

Porozumienie ZZ lub ten jeden ZZ musi wyznaczyć

JEDNĄ OSOBĘ (swojego reprezentatna)

- nie jest to cały zarząd

(jak kiedyś bywało) - narusza to szereg przepisów w tym zwłaszcza RODO.
7. ZZ umowocuje swego jednoosobowego reprezentanta PISEM z imiennym wskazaniem kierownym do KZP. (może wyznaczyć rezerwowego jako zastępcę w przypadku choroby lub nieobecności, ale obaj na raz nie mogą być obecni jednocześnie).
8. KZP imiennie upoważnia REPREZENTANTA do danych PO odebraniu oświadczenie o zachowaniu ich w poufności (tzw. RODO-wską deklarację poufności).
9. REPREZENTANT może uczestniczyć jedynie w posiedzenia WALNEGO ZEBRNIA - ma prawo głosu (może zabierać głos), ale nie ma prawa GŁOSOWAĆ. Sam z siebie nie może też uczestniczyć w posiedzeniach zarządu KZP, ani komisji rewizyjnej KZP, chyba, że zostanie na któreś zaproszony.

Na prośbę Organu w posiedzeniu mogą uczestniczyć dowolni goście, pod warunkiem ujęcia ich obecności w protokole posiedzenia danego organu i podpisaniu przez nich samych się na liście obecności z informacją o tym, kim i po co są.
10. Zgodnie z ustawą o KZP "narzędzie" prawnego dyscyplinowania stron powinno zostać zapisane w "umowie o świadczeniu nieodpłatnej pomocy pracodawcy na rzecz KZP", która powinna uszczegławiać sam obowiązek informacyjny o terminy i ew. konsekwencje ich niedochowania.
(KZP lub ZZ zawsze mogą złożyć wniosek do PIP o ukaranie pracodawcy lub ZZ mandatem za nieprzestrzeganie PRAWA PRACY - którego rozszerzeniem jest cała ustawa o KZP. ZZ może też zostać pociągnięty do odpowiedzialności przez swoje struktury nadrzędne, za nieralizowanie swoich kluczowych obowiązków. Może się to stać dopiero po pisemnym wezwaniu. Brak działania ZZ tj. niewyznaczenie swego przedstawiciela głęboko narusza cel organizacyjny organizacji związkowej i może stanowić podstawę do żądania zwrotu całości składki lub zawieszenia ich wpłat przez każdego z członków tego ZZ za każdy miesiąc, w który dany ZZ nie wykonał swego obowiązku - zatem i na ZZ jest "bacik"
Powodzenia !
