umowa zlecenie w MKZP

Tutaj rozmawiamy o KZP.

Moderator: admin

maciek
Posty: 8
Rejestracja: 11 sty 2016, o 16:47

Re: umowa zlecenie w MKZP

Post autor: maciek »

Witam. O tak, tak. Bardzo proszę o odpowiedz na zadane przez użytkownika "Kościan" pytanie.
Agogika
Posty: 46
Rejestracja: 28 sty 2014, o 07:56

Re: umowa zlecenie w MKZP

Post autor: Agogika »

Są to stawki - które spotkałam w literaturze na temat PKZP - stawki są umowne. Żródło: Książka PKZP Krzysztof Korociński - Wydawnictwo oddk str. 76
maciek
Posty: 8
Rejestracja: 11 sty 2016, o 16:47

Re: umowa zlecenie w MKZP

Post autor: maciek »

Dziękuję za odpowiedź. Czy ktoś posiada tą książkę w wersji elektronicznej?
admin
Administrator
Posty: 91
Rejestracja: 30 kwie 2013, o 13:33

Re: umowa zlecenie w MKZP

Post autor: admin »

Książkę może Pan zakupić w firmie Casco - jak powoła się Pan na użytkownika forum pkzp to otrzyma Pan 25% rabatu (126 zł - 25% = 94,50 zł) - cena już razem z przesyłką.
Więcej o książce: http://casco.pl/ksiazkakkorocinski1
Polecam :).
Gt_
Posty: 259
Rejestracja: 22 lut 2019, o 07:16
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: umowa zlecenie w MKZP

Post autor: Gt_ »

Bardzo ciekawy "stary wątek" i nadal aktualny...

Stawki zatrudnienia w gospodarce wolnorynkowej NIGDZIE nie są narzucone. Oczwiście określona jest płaca minimalna lub mimimalna płaca godzinowa, ale raczej nie tyczy się ona specjalistów, którym musi być osoba pracująca na stanowisku osoby prowadzącej PKZP, inspektora ODO, informatyka czy księgowej PKZP. Co ciekawe - kiedyś wystarczała jedna względnie dwie wyspecjalizowane osoby do zapewnienia zgodnego z prawem realizowania obowiązków PKZP w dzisiejszych realiach jest to już zespół kilku, a dla dużych PKZP nawet kilkunastu osób.

Jak już zostało wcześniej napisane jest to OBOWIĄZEK pracodawcy, więc nie może się przed nim uchylać. Warto jednak uzmysłowić sobie jakie koszty w związku z tym obowiązkiem są ponoszone (koszty bezpośrednie zatrudnienia ludzi i zakupu sprzętu lub programów) oraz koszty pośrednie związane z działalnością Zarządu, Komisji Rewizyjnej czy pracowników wykonujących pracę na ich rzecz kosztem czasu przeznaczonego na własną pracę. W wielu przypadkach outsourcing może okazać się tańszy...

Pozdrawiam

Gt_
Awatar użytkownika
JanT
Posty: 118
Rejestracja: 21 lis 2016, o 12:47

Re: umowa zlecenie w MKZP

Post autor: JanT »

Kościan pisze:Z czego wynikają powyższe stawki? Może jakis przepis
pewnie podane stawki przez "angolika" są jakoś szacowane ?! (wygląda to trochę przekopiowane z Książki o PKZP sprzed 10lat! :) )

Żadne tego typu stawki nie są przez nikogo z góry ustalone!

Zawsze jest to uzgodniona umowa między Zleceniodawcą a Zleceniobiorcą !!!

Pozdrawiam;
Gt_
Posty: 259
Rejestracja: 22 lut 2019, o 07:16
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: umowa zlecenie w MKZP

Post autor: Gt_ »

Witam,

Już było to pisane, ale może mało wyraźnie:
PKZP (ani też MPKZP) nie mają możliwości prawnych, by kogokolwiek zatrudnić!
Jest to OBOWIĄZEK pracodawcy, wynikający z ustawy o związkach zawodowych, a dokładniej z rozporządzenia do tej ustawy w sprawie PKZP itd.
Przepisy w tym zakresie nie są do dowolnego interpretowania przez PRACODAWCÓW i mają oni obowiązki względem zatrudnianych przez siebie pracowników - w tym obowiązek zawarcia umowy z Zarządem PKZP (lub MPKZP) w sprawie szczegółowych rozwiązań w tej sprawie. Nie ma znaczenia czy jest to jednostka publiczna czy mirkoprzedsiębiorca czy też międzynarodowa korporacja.
Jeśli jest kilku pracodawców zaangażowanych, ze względu na przekształcenie lub istnienie kasy międzyzakładowej, to tutaj pojawia się pewna różnica. Zakład "wiodący" tj. ten w którym zlokalizowana jest księgowość i dokumentacja MPKZP czyli prowadzący rozliczenia ponieważ ponosi najwyższe koszty wystawia klasyczne FAKTURY VAT pozostałym pracodawcom, ale tylko jeśli jest przedsiębiorcą! Gdy są to jednostki budżetowe to nie powstaje obowiązek naliczania VAT-u, a rozliczenie dokonuje się na podstawie NOTY KSIĘGOWEJ.
Koszt naliczony każdemu pracodawcy musi odpowiadać rzeczywistym kosztom poniesionym przez wiodącego pracodawcę podzielonym przez liczbę członków w danym miesiącu i po ustaleniu właściwej proporcji dla każdego z pracodawców.
W koszty te można zaliczyć też np. opłaty za rachunki bankowe czy środki autoryzacji (zakup i abonamenty za służbowe telefony komórkowe dla Zarządu), zakup oprogramowania dla MPKZP, udział w szkoleniach, zwrot kosztów delegacji delegatów na Walne Zebranie czy koszty wynajmu sal na potrzeby MPKZP itd.
Wracając więc do zatrudnienia. Jeśli nie ma woli ze strony pracodawcy wiodącego na korzystanie z własnych zasobów ludzkich (informatyk, księgowa, prawnik) - można w tym celu zatrudnić zewnętrzną kancelarię księgową lub prawną, która taką usługę będzie świadczyć. Rozliczenie może nastąpić w sumie na dwa sposoby bez względu czy zaangażowani są przedsiębiorcy czy jednostki budżetowe.
1. Do otrzymanej faktury od kancelarii (lub rachunku od umowy zlecenia) wystawiana jest re-faktura za odpowiednią liczbę członków każdemu z pracodawców MPKZP. (umowa jest zwierana pomiędzy pracodawcą i kancelarią lub os. fizyczną).
2. Kancelaria sama nalicza odpowiednie faktury i rozsyła do wszystkich pracodawców. (ale wtedy umowa na obsługę musi być wielostronna - wszyscy pracodawcy i kancelaria lub osoba fizyczna)

Co ważne - dla PKZP bezpieczniej jest jeśli obsługę księgową prowadzi firma (lub os. prowadząca działalność gospodarczą) a nie osoba fizyczna zatrudniona na umowę zlecenie, gdyż na tych pierwszy ciąży obowiązek posiadania aktualnego ubezpieczenia OC działalności księgowej. Podobnie jak chodzi o obsługę prawną.

powodzenia

Gt_
Gt_
Posty: 259
Rejestracja: 22 lut 2019, o 07:16
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: umowa zlecenie w MKZP

Post autor: Gt_ »

Witam,

Jeśli mówimy o PKZP (nie o banku) to po rozszerzeniu definicji pracownika - wszystkie osoby fizyczne, które wykonują prace zgodnie z opisem w Kodeksie Pracy, bez względu na prawną formę zatrudnienia są traktowane jako pracownicy i otrzymują uprawnienia dotychczas zarezerwowane dla pracowników zatrudnionych na umowę o pracę (stosunek pracy).
Ściślej: zgodnie z art. 22 ust. 1 Kodeksu Pracy umowa o pracę jest jedyną możliwą w przypadku, gdy pracownik świadczy pracę na rzecz pracodawcy, pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę. Nawet jeśli stosunek pracy nie został zawarty na podstawie Kodeksu Pracy a tylko Kodeksu Cywilnego. Więc jeśli praca ma charakter opisany powyżej - jest traktowana jako zatrudnienie, a pracujący człowiek nabywa uprawnienia pracownicze.
Ale niestety ponieważ umowa o dzieło nie musi być wykonywana osobiście - to niestety nie będzie można skorzystać z tego przywileju.
Pisząc krótko: Umowa o dzieło wyklucza korzystanie z PKZP.
Natomiast banki... najczęściej analizują PIT za poprzednie lata, ale to już zależy od banku.

Powodzenia
Gt_
Posty: 259
Rejestracja: 22 lut 2019, o 07:16
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: umowa zlecenie w MKZP

Post autor: Gt_ »

Zatrudnienie kogokolwiek z funduszu rezerwowego NIE JEST MOŻLIWE zarówno przez PKZP czy MPKZP.
Zatrudniać mogą jedynie osoby prawne lub jednostki organizacyjne osób prawnych, którym inne przepisy nadały tę zdolność.

Jeżeli kasa jest na tyle duża i na tyle niezależna od pracodawcy lub w przypadku kasy międzyzakładowej od pracodawców, że byłaby w stanie sama się utrzymać i sobą zarządzać to MOŻNA (nie ma wymogu) przekształcić ją w SKOK (dla którego napisana jest nowa ustawa dedykowana). Samo przekształcenie może być wykonane uchwałą Walnego Zebrania (zgodnie z par.47 pkt. 1 - Walne zebranie członków może podjąć uchwałę o przekształceniu PKZP w SKOK). Przy okazji warto pamiętać, że ustawa określa wielkość SKOK zależnie od dwóch czynników gdzie mała kasa - posiada suma aktywów na koniec roku obrotowego <20 mln zł, a średnioroczna liczba członków w ostatnim roku <10.tys. Ich przekroczenie skutkuje wymogiem spełnienia wszystkich opisanych warunków w ustawie, bez możliwych do zastosowania uproszczeń.
SKOK może działać TYLKO po uzyskaniu zgody KNF (Komisji Nadzoru Finansowego).

powodzenia

Gt_
Gt_
Posty: 259
Rejestracja: 22 lut 2019, o 07:16
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: umowa zlecenie w MKZP

Post autor: Gt_ »

Z niczego - z powietrza są wzięte i w dodatku jeszcze przestarzałe.

Zgodnie z nową Ustawą o KZP pracodawca albo:

- oddelegowuje zatrudnioną na etat osobę, która prowadzi rachunkowość KZP - ile takich osób musi zatrudnić to nie zależy od tego ile jest członków w kasie tylko ile zdarzeń księgowych ma miejsce w ciągu miesiąca, kwartału i roku, czy rachunkowość prowadzona jest ręcznie czy z użyciem komputera, czy wyciągi są z palca czy eksportowane itd.

albo

- zleca wyspecjalizowanej firmie - biuru rachunkowemu - prowadzenie rachunkowości. Ta ma zasoby księgowych, które oddelegowuje adekwatnie do potrzeb i ubezpieczenie OC w przypadku, gdyby któryś pracownik się pomylił i wyrządził KZP szkodę.

Nie zatrudnia się do takich rzeczy na zlecenie.
ODPOWIEDZ