umowa zlecenie w MKZP

Tutaj rozmawiamy o KZP.

Moderator: admin

maciek
Posty: 8
Rejestracja: 11 sty 2016, o 16:47

umowa zlecenie w MKZP

Post autor: maciek »

Witam.
Mam pytanie dotyczące zatrudnienia osoby na umowę zlecenie do prowadzenia MKZP. Może zacznę od początku. W związku z likwidacją zakładu pracy obsługującego kilkanaście placówek (ok 300 członków MKZP) Zarząd MKZP poddał pomysł a Walne Zebranie Delegatów go zaakceptowało o zatrudnieniu osoby do prowadzenia obsługi MKZP. Wynagrodzenie miałoby być z funduszu rezerwowego (pieniądze są oczywiście). Jak wiadomo, jeśli umowa zlecenie, to trzeba zgłosić wszystko do US i ZUS. Od czego zacząć sprawy formalne? MKZP nie posiada NIP'u ani REGON'u. Może macie Państwo jakieś inne pomysły (formy) na zatrudnienie takiej osoby. Z góry dziękuję za odpowiedź, a jeśli był już poruszony taki temat na forum a nie zauważyłem - przepraszam.
Jachu
Posty: 113
Rejestracja: 10 sty 2014, o 17:38

Re: umowa zlecenie w MKZP

Post autor: Jachu »

Proszę napisać jakie placówki pozostały, w których pracują członkowie kasy (kto faktycznie ich zatrudnia, z kim mają podpisane umowy o prace lub współpracę).
Pewnie są to szkoły, a ZEAS zlikwidowano ? Nie chcę się domyślać proszę opisać sytuację.
pozdr
maciek
Posty: 8
Rejestracja: 11 sty 2016, o 16:47

Re: umowa zlecenie w MKZP

Post autor: maciek »

Dokładnie tak. Był to zakład obsługujący szkoły. Do tej pory to pracownik tego zakładu prowadził obsługę MKZP w ramach obowiązków służbowych. Teraz siedzibą MKZP będzie jedna ze szkół. Członków MKZP zatrudniają dyrektorzy szkół ale szkoły podlegają pod gminę. Niestety gmina nie chce finansować obsługi MKZP.
Jachu
Posty: 113
Rejestracja: 10 sty 2014, o 17:38

Re: umowa zlecenie w MKZP

Post autor: Jachu »

Dzień dobry,

WG rozporządzenia (aktualnie obowiązującego określającego działalność PKZP z 19 grudnia 1992 r, oraz wszelkich mi dostępnych publikacji na temat PKZP) pracodawca ma obowiązek świadczyć pełną pomoc na rzecz PKZP, a w szczególności oddelegować (lub np. zatrudnić nowego lub zlecić biuru rachunkowemu) pracowników do prowadzenia księgowości, kasy gotówkowej i pomocy prawnej w PKZP przy swoim zakładzie pracy. W międzyzakładowej PKZP każdy z pracodawców, którego pracownicy należą do MPKZP powinien zapewnić powyższe świadczenia przynajmniej w takiej części jaką część członków stanowią jego pracownicy. Podkreślam: JEST TO OBOWIĄZEK PRACODAWCY taki sam jak każde inne świadczenie na rzecz pracowników !

Tak więc (w budżetówce) czy finansować będzie to organ nadzorczy i finansujący jednostki podległe (gmina) czy poszczególna szkoła to na to samo wyjdzie. Prościej jest, i tak zazwyczaj to się odbywa, że MPKZP finansuje gmina.
To gmina powinna zdecydować, czy będzie to finansować bezpośrednio czy też finansować poprzez zwiększenie budżetów każdej z jednostek podległych.
Sugeruję, aby Zarząd MPKZP skierował swoje kroki do gminy (porozmawiał np. ze skarbnikiem i jednocześnie złożył pismo o oddelegowanie pracowników do PKZP powołując się na wspomniane powyżej rozporządzenie). I mam nadzieję, że tak się stanie.
W przeciwnym wypadku Zarząd MPOKZP powinien wystąpić do każdego z pracodawców (którego pracownicy są w MPKZP) o proporcjonalne finansowanie MPKZP. Jeżeli sprawa pójdzie w tym kierunku
to co do zatrudnienia kogokolwiek na stanowisko księgowej to teoretycznie rzecz biorąc MPKZP nie może występować jako strona w umowach (także w umowach o pracę). Nieraz w PKZP w Polsce spotykam takie przypadki gdzie mimo wszystko PKZP zatrudnia kogoś, ale jest to sprzeczne z rozporządzeniem.
Jeżeli finansować księgową będą poszczególne szkoły to najlepiej byłoby, żeby księgową zatrudniła jedna z nich a pozostałe refinansowały części kosztów.
Ale to nie tylko o finansowanie stanowiska księgowej powinno chodzić , ale o ponoszenie wszelkich kosztów prowadzenia MPKZP. Pieniądze na funduszu rezerwowym powinny mieć inne przeznaczenie (no i są własnością wszystkich członków MPKZP - nie są po to żeby "finansować obowiązki pracodawcy").

Mam nadzieję, że wyjaśniłem sprawę,
pozdrawiam
jt
maciek
Posty: 8
Rejestracja: 11 sty 2016, o 16:47

Re: umowa zlecenie w MKZP

Post autor: maciek »

Dziękuje bardzo za odpowiedź. Jest ona bardzo pomocna. Przekażę wszystko Zarządowi i trzeba będzie się udać do Urzędu Gminy. Może uda się to, aby to Gmina finansowała obsługę MKZP.
maciek
Posty: 8
Rejestracja: 11 sty 2016, o 16:47

Re: umowa zlecenie w MKZP

Post autor: maciek »

Sprawa się ruszyła. Decyzja Gminy jest taka ze to poszczególne jednostki będą refundowały koszty pracownika prowadzącego obsługę MKZPPO. Dziękuję jeszcze raz za pomoc. pozdrawiam
Jachu
Posty: 113
Rejestracja: 10 sty 2014, o 17:38

Re: umowa zlecenie w MKZP

Post autor: Jachu »

:P
Kościan
Posty: 2
Rejestracja: 5 mar 2014, o 07:23

Re: umowa zlecenie w MKZP

Post autor: Kościan »

Proszę udzielić informacji jakie są stawki przy zatrudnieniu ksiegowego na umowę zlecenie
Agogika
Posty: 46
Rejestracja: 28 sty 2014, o 07:56

Re: umowa zlecenie w MKZP

Post autor: Agogika »

do 100 członków - 500 zł brutto
od 101 do 150 członków- 700 zł brutto
od 151 do 250 członków- 1100 zł brutto
od 251 do 400 członków- 1900 zł brutto
powyżej 400 członków- 2100 zł brutto
Kościan
Posty: 2
Rejestracja: 5 mar 2014, o 07:23

Re: umowa zlecenie w MKZP

Post autor: Kościan »

Z czego wynikają powyższe stawki? Może jakis przepis
ODPOWIEDZ