Urząd Skarbowy

Tutaj rozmawiamy o KZP.

Moderator: admin

centrum
Posty: 31
Rejestracja: 13 maja 2015, o 07:33

Urząd Skarbowy

Post autor: centrum »

Poproszę o podpowiedź.
Mam członka, któremu zostały udzielone dosyć duże sumy pożyczek (np. 24.000,00 zł czy 28.000,00 zł).
Osoba ta zgłosiła się do mnie (jestem przewodniczącą Zarządu KZP) z informacją, że zainteresował się jej osobą Urząd Skarbowy (skąd ma pieniądze?).
I tu jest noje pytanie - czy mogę wystawić zaświadczenie, w którym wymienię kwoty wszystkich udzielonych jej pożyczek.
mkzp.pl
Posty: 132
Rejestracja: 4 lut 2021, o 07:12
Kontakt:

Re: Urząd Skarbowy

Post autor: mkzp.pl »

centrum pisze: 5 wrz 2024, o 09:05 Poproszę o podpowiedź.
Mam członka, któremu zostały udzielone dosyć duże sumy pożyczek (np. 24.000,00 zł czy 28.000,00 zł).
Osoba ta zgłosiła się do mnie (jestem przewodniczącą Zarządu KZP) z informacją, że zainteresował się jej osobą Urząd Skarbowy (skąd ma pieniądze?).
I tu jest noje pytanie - czy mogę wystawić zaświadczenie, w którym wymienię kwoty wszystkich udzielonych jej pożyczek.
Warto zadać sobie jedno pytanie - co stoi na przeszkodzie, aby na wniosek członka wystawić mu stosowny dokument?
Myślę, że tego typu "jawność" działać może wyłącznie pozytywnie - i dla członka, i dla samej KZP.
centrum
Posty: 31
Rejestracja: 13 maja 2015, o 07:33

Re: Urząd Skarbowy

Post autor: centrum »

i to jest!!! też tak myślę a czy wniosek musi być pisemny?
Gt_
Posty: 276
Rejestracja: 22 lut 2019, o 07:16
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Urząd Skarbowy

Post autor: Gt_ »

centrum pisze: 5 wrz 2024, o 09:05 Osoba ta zgłosiła się do mnie (jestem przewodniczącą Zarządu KZP) z informacją, że zainteresował się jej osobą Urząd Skarbowy (skąd ma pieniądze?).
I tu jest noje pytanie - czy mogę wystawić zaświadczenie, w którym wymienię kwoty wszystkich udzielonych jej pożyczek.
Urząd Skarbowy słusznie zapytał, skąd pojawił się wpływ, ale nie są to DOCHODY. Pożyczki udzielane nie stanowią PRZYCHODU, gdyż wraz z uzyskaniem środków zaciąga się ZOBOWIĄZANIE równe co do kwoty PRZYCHODU. Potwierdzeniem POSIADANYM przez członka jest UMOWA POŻYCZKI. Jeśli Wasza KZP nie sporządza umów to działa niezgodnie z obowiązującą USTAWĄ O KZP.

Umowa pożyczki to nie jest WNIOSEK o POŻYCZKĘ (jak było kiedyś). TO DWA ODRĘBNE DOKUMENTY. :oops: :roll: :oops:

:idea: Umowa pożyczki musi zawierać:
- strony (KZP z numerem REGON, adresem siedziby i danymi osób reprezentujących, pożyczkobiorcę, który musi być członkiem KZP, jego dane osobowe w tym pesel i adres zamieszkania, ew. adres lub sposób kierowania korespondencji i wezwań)
- datę sporządzenia dokumentu lub zawarcia, a także jeśli zawierana jest w sposób utrwalony na papierze - miejscowość
- termin zakończenia (okres obowiązywania umowy, który nie może być dłuższy niż okres zatrudnienia i warunki w statucie)
- kwotę pożyczki, sposób wypłaty, numer konta i właściciela konta (jeżeli odbiorcą nie jest pożyczkobiorca), na który zostanie wypłacone
- zasady spłaty pożyczki (np. liczba rat, terminy wymagalności, numer rachunku do wpłat, numer rachunku do spłaty całości (jeśli inny) itd.)
- sposób zabezpieczenia (są dwa podstawowe:
___- dla członków posiadających większe niż pożyczka wkłady - zajęcie wkładów,
___- gdy pożyczka jest większa niż wkłady - poręczenia (które stanowią ODRĘBNE UMOWY PORĘCZENIA, a nie podpis na umowie pożyczki)
- sposób postępowania w przypadku BRAKU SPŁATY (obowiązkowe jest przy najmniej 1 wezwanie z wyznaczeniem terminu dla KAŻDEJ przeterminowanej raty lub jej części, także tej niepotrąconej z wynagrodzenia, ze względu na niski dochód w jakimś miesiącu)
- informacja o możliwości bezpośredniej wcześniejszej spłaty zarówno przez pożyczkobiorcę, jak i poręczycieli
- ew. dodatkowe warunki
- podpisy i daty podpisania

Dokument utrwalony papierowo sporządza się w 2 lub 3 egzemplarzach (sugeruję w 3: 1 dla pożyczkobiorcy, 1 do dokumentacji zarządu tzw. Głównego Rejestru Umów, oraz 1 dla księgowej lub kasjera do sporządzenia dokumentów wypłaty i księgowania spłat. Przy czym ten trzeci egzemplarz sugeruję tworzyć jedynie w kasach międzyzakładowych lub wielooddziałowych, gdy kto inny zajmuje się wypłatami a kto innym potrąceniami lub księgowaniami.

UMOWA POŻYCZKI to dokument, który chciał zobaczyć URZĄD SKARBOWY i powinien być w posiadaniu Pożyczkobiorcy. Dlatego nie jest potrzebne dodatkowe zaświadczenie. Jeśli US chciałby potwierdzić krzyżowo, to powinien BEZPOŚREDNIO zwrócić się do zarządu KZP.
Zarząd KZP jest zobowiązany udzielić US odpowiedzi o stanie faktycznym. :geek: :mrgreen:
Warto zadać sobie jedno pytanie - co stoi na przeszkodzie, aby na wniosek członka wystawić mu stosowny dokument?
Myślę, że tego typu "jawność" działać może wyłącznie pozytywnie - i dla członka, i dla samej KZP.
Pełna zgoda! - Zarząd, działający jako reprezentant jednostki jest zobowiązany na wniosek członka do udzielenia mu dostępu do JEGO DOKUMENTACJI, ale także do wystawienia odpowiednich dokumentów, gdyż w relacjach pomiędzy podmiotami zbiorowymi (czy przedsiębiorstwami), a osobami fizycznymi reguły zostały określone w Kodeksach cywilnym oraz postępowania cywilnego. Tam określono, że w takich przypadkach obowiązek posiadania dokumentacji pożyczki należy do zrzeszenia, a nie osoby fizycznej, a obowiązek ich przedstawiania na wniosek sądu lub innego organu upoważnionego do kontroli (np. US) następuje na wezwanie. :ugeek:

Powodzenia _Gt
Ostatnio zmieniony 8 wrz 2024, o 08:44 przez Gt_, łącznie zmieniany 1 raz.
Gt_
Posty: 276
Rejestracja: 22 lut 2019, o 07:16
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Urząd Skarbowy

Post autor: Gt_ »

Mam członka, któremu zostały udzielone dosyć duże sumy pożyczek (np. 24.000,00 zł czy 28.000,00 zł).
Obecnie to nie są DUŻE sumy. :lol: :o

Owszem są kasy, które nadal udzielają pożyczek po kilkaset złotych :lol: :lol: :P :lol: , ale działają niezgodnie z celem, dla którego pozyskują pieniądze od członków. :roll:

:idea: Celem KZP jest takie korzystanie z funduszy, aby móc udzielić JAK NAJWIĘCEJ pożyczek na JAK NAJWYŻSZE kwoty przy zachowaniu akceptowalnego przez WALNE ZEBRANIE ryzyka określonego w warunkach udzielania pożyczek w statucie. Zarząd powinien REGULARNIE sprawdzać
:arrow: na jakie pożyczki stać kasę,
:arrow: na jakie pożyczki stać członków kasy (m.in. na podstawie wynagrodzeń) oraz
:arrow: na jak długo kasa może pożyczyć środki (czas pożyczki). :mrgreen:

:shock: Obecnie typowe duże pożyczki w KZP przekraczają 120.000 zł, ale należy pamiętać, że KZP nie obowiązuje limit z przepisów o kredycie konsumenckim, gdyż kasa nie działa komercyjnie na rzecz konsumentów, a jako zrzeszenie na rzecz swych członków! :geek:

:ugeek: TO GŁÓWNE zadanie zarządu, a nie administrowanie dokumentami. :oops:
centrum
Posty: 31
Rejestracja: 13 maja 2015, o 07:33

Re: Urząd Skarbowy

Post autor: centrum »

bardzo bardzo dziekuję za cenne informację
centrum
Posty: 31
Rejestracja: 13 maja 2015, o 07:33

Re: Urząd Skarbowy

Post autor: centrum »

bardzo bardzo dziekuję za cenne informacje
ODPOWIEDZ