Witam,
W tych trudnych czasach, gdy za chwilę gospodarka mocno spowolni lub dla niektórych branż zatrzyma się. Warto zastanowić się, nad pakietem bezpieczeństwa dla PKZP.
Poniżej proponuję kilka rozwiązań i jestem ciekaw opinii (komentarzy) na ich temat. Jeśli macie swoje DOBRE PRAKTYKI - podzielcie się nimi w tym wątku.
Propozycja 1. Ograniczenie wypłat wkładów
Choć to jest bardzo kontrowersyjne, gdyż pieniądze należą do ludzi, to patrząc z punktu widzenia całej PKZP oraz wszystkich jej członków - bezpieczniejsze jest czasowe wydłużenie okresu wypłaty całości wkładów lub nawet ich całkowite zawieszenie na jakiś czas, po to, by PKZP przetrwało i nadal mogło udzielać nieoprocentowanych pożyczek - niż gdyby kasa została zmuszona do "awaryjnej" wypłaty środków członków "kto pierwszy ten lepszy", a potem do likwidacji, ze względu na niechęć pozostałych. Po takich wypłatach, gdy konto będzie już puste, zastój PKZP trwałby wiele miesięcy, a wiele osób dążyłoby do jej LIKWIDACJI. W najlepszym scenariuszu czekałby wszystkich WIELOMIESIĘCZNY zastój w udzielaniu wszelkich świadczeń.
Propozycja 2. Obniżenie maksymalnej kwoty pożyczki
Rozsądnym wydaje się ograniczenie maksymalnej kwoty pożyczki w związku z niepewną sytuacją rynkową zakładu pracy i całej gospodarki. Wszystkie branże są ze sobą powiązane, więc może się okazać, że również nasz pracodawca ucierpi na tej sytuacji. Obniżenie maksymalnej pożyczki (bez względu ile ona wynosi) do poziomu np. wysokość wkładów + 50% minimalnego wynagrodzenia spowoduje, że praktycznie wszyscy i praktycznie w każdej kasie będzie zdolny taką pożyczkę otrzymać, a jednocześnie w razie rozwiązania umowy o pracę (jeszcze w tym samym miesiącu co pożyczka) ryzyko jej niespłacenia będzie istotnie niższe.
Propozycja 3. Aktywizacja społeczności członków
Zarząd kasy nie powinien chować głowy w piasek i liczyć, że nikt o nową pożyczkę nie wystąpi i nikomu nie przyjdzie do głowy wybranie swoich środków. Jak członkowie będą potrzebować pieniędzy korowód stanie u bram bardzo szybko. Dlatego jest to dobry czas, aby zaktywizować ludzi. Oczywiście do pracy lub działania zdalnego! Korzystając z poczty e-mail lub telefonu wiele rzeczy można omówić i skonsultować. Można wykorzystać też mechanizmy do głosowania czy to zawarte w poczcie elektronicznej, programach do obsługi pkzp (mechanizm zgód), czy utworzyć forum w mediach społecznościowych lub prostą witrynę, na której będziemy mogli rozmawiać. Dobrym pomysłem jest sonda - sugerująca najbardziej akceptowane przez członków rozwiązania rekomendacje dla Zarządu. Np. Czy uważasz, że w obecnym kryzysie związanym z koronawirusem:
a/ należy udzielać pożyczek na dotychczasowych warunkach,
b/ należy wstrzymać wszystkie pożyczki,
c/ wypłacić ludziom ich wkłady i zlikwidować kasę,
d/ wstrzymać pobieranie rat pożyczek,
e/ wstrzymać pobieranie wkładów,
itd.
Propozycja 4. Zmiana planu finansowego i zwiększenie kwoty na funduszu zapomogowym
Należy pamiętać, że fundusz rezerwowy ma pokrywać straty związane z niespłaconymi pożyczkami - nie można go więc w całości wydać!! Ale, kiedy zgromadzone tam środki przekraczają kwotę wszystkich udzielonych pożyczek (całego zadłużenia kasy członków względem kasy) lub przynajmniej najwyższej udzielanej pożyczki - to możemy pozostałą kwotę przeznaczyć na fundusz rezerwowy. Tak określony fundusz dzielimy na liczbę członków i mamy kwotę potencjalnej zapomogi dla każdego. Warto pamiętać, że zapomoga musi być udzielana na wniosek. Można oczywiście pomóc organizacyjnie i przygotować gotowy do podpisu wniosek z odpowiednią kwotą i w ten sposób "skonsumować" nadwyżkę.
Propozycja 5. Osoby chore i poddane kwarantannie - z ograniczeniem pożyczki do wysokości swoich wkładów
Zarząd ma obowiązek sprawdzić, czy udzielana pożyczka nie naraża kasy na ryzyko. Ponieważ jednak nie ma mechanizmów określenia ryzyka - w przypadku ewentualnych zdarzeń powodujących stratę analizuje się je post-factum ustalając czy można było uniknąć tej straty. Zapadnięcie na COVID-19 lub bycie w grupie ryzyka i przebywając na kwarantannie bardzo zwiększa ryzyko niespłacenia pożyczki, która przewyższa wkłady. Może więc składając wniosek o pożyczkę należałoby uzupełnić o odpowiednie oświadczenie i ograniczyć pożyczkę do wysokości wkładów.
Propozycja 6. Wykorzystanie e-PUAPu do obsługi członków i udzielania pożyczek
W E-PUAPie działa mechanizm do umieszczania podpisu na dokumentach. Możliwe jest więc podpisanie treści takich jak wniosek lub umowa pożyczki poprzez zdalny system. Mechanizm jest podobny do podpisu elektronicznego, ale nim nie jest, za to jednoznacznie identyfikuje osobę, która podpisała dokument i jego autentyczność. Można więc zdalnie (bez fizycznego kontaktu z osobami czy dokumentami) nadal działać.
Czy macie inne propozycje?
Jakie macie DOBRE PRAKTYKI na KORONAWIRUSA SARS-COVID-19
Moderator: admin
Re: Jakie macie DOBRE PRAKTYKI na KORONAWIRUSA SARS-COVID-19
Jak przeżywacie okres pandemi?