Pracownik na kontrakcie a PKZP

Tutaj rozmawiamy o KZP.

Moderator: admin

Agogika
Posty: 46
Rejestracja: 28 sty 2014, o 07:56

Pracownik na kontrakcie a PKZP

Post autor: Agogika »

Mam taką sytuację pracownik, który był na etacie i należał do PKZP, przeszedł na kontrakt menadżerski. Więc nie ma go teraz na liście potrąceń bo jest inaczej wynagradzany.
Pytanie jest takie czy pracownik ten może nadal należeć do PKZP czy powinien być skreślony i spłacić zaciągniętą pożyczkę.
W statucie mamy zapis że członek PKZP musi być pracownikiem. Pytanie więc czy ktoś na kontrakcie jest też pracownikiem. Kwesta więc ustalenia czy kontrakt menadżerski może być traktowany jak umowa o pracę ? Co sądzicie
Michał_1970
Posty: 4
Rejestracja: 21 mar 2015, o 21:04

Re: Pracownik na kontrakcie a PKZP

Post autor: Michał_1970 »

Według mnie sprawa jest jest jasna. Osoba pracująca na kontrakcie nie jest pracownikiem a więc nie może być członkiem Pracowniczej Kasy Zapomogowo - Pożyczkowej.
Agogika
Posty: 46
Rejestracja: 28 sty 2014, o 07:56

Re: Pracownik na kontrakcie a PKZP

Post autor: Agogika »

Niby musi być pracownikiem ale tak naprawdę ona jest w tym zakładzie, czy musi tracić na tym że zmieniono formę współpracy, dodam, że osoba nadal chce być członkiem PKZP. Teraz tyko pytanie co możemy zrobić aby ta osoba mogła dalej być członkiem kasy?
Bo tak naprawdę osoba ta dostaje wynagrodzenie za swoją pracę więc może można nadal dokonywać potrąceń na rzecz PKZP, ewentualnie może sama dokonywać wpłat na konto PKZP z tytułu składki członkowskiej oraz raty zaciągniętej pożyczki - ale w tym drugim przypadku to już zawsze ryzyko :(.
Nie wiem co robić...
Zuzanna
Posty: 5
Rejestracja: 9 cze 2015, o 12:39

Re: Pracownik na kontrakcie a PKZP

Post autor: Zuzanna »

Wydaje mi się, że może być członkiem kasy pracownik kontraktowy - ale jeżeli statut kasy na to pozwala - jeżeli nie ma takiego zapisu w statucie to powinnieście go zmienić :).
małgosia_z
Posty: 12
Rejestracja: 16 paź 2014, o 22:12

Re: Pracownik na kontrakcie a PKZP

Post autor: małgosia_z »

Najczęściej w statutach kas jest zapis, że członkiem PKZP może być każdy pracownik zatrudniony w danym zakładzie pracy. W prawie polskim pojęcie pracownika zostało zdefiniowane w kodeksie pracy. Oznacza osobę fizyczną zatrudnioną na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Pracownikiem jest więc tylko osoba wykonująca pracę w ramach stosunku pracy. Zatem nie może być pracownikiem osoba, która np. świadczy pracę odpłatnie, a praca ta jest wykonywana w ramach przepisów prawa cywilnego, np. na podstawie umowy o dzieło, umowy zlecenia czy też innych rodzajów umów cywilnoprawnych nienazwanych. Jeżeli ściśle trzymać się tej wykładni to w Waszym przypadku osoba pracująca na kontrakcie nie może być członkiem PKZP, chyba że stsut zostanie skorygowany.
ODPOWIEDZ