Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zamieściło w serwisie Rządowy Proces Legislacyjny projekt ustawy o kasach zapomogowo-pożyczkowych.

Dotychczasowo kasy zapomogowo-pożyczkowe działały zgodnie z Rozporządzeniem z dnia 19 grudnia 1992 roku w sprawie pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych w zakładach pracy.

Zakładany projekt ustawy o kasach zapomogowo-pożyczkowych w znacznej części  jest zgodny z obecnie obowiązującym rozporządzeniem jednak ustawa przewiduje zmiany w zakresie:

  • definicji pracownika (zgodnie z nowelizacją ustawy o związkach zawodowych z 2018 r.) – do KZP może wstąpić osoba wykonująca pracę zarobkową u danego pracodawcy np.: osoby związane umowami cywilno-prawnymi  tj.: umowy zlecenie, umowy o dzieło itp.;
  • wskazania przypadków obligatoryjnego i fakultatywnego skreślenia członka KZP z listy członków KZP;
  • zasad udzielania pożyczki bądź zapomogi (jak np. szczegółowe określenie zasad poręczenia pożyczki);                                                                                      
  • wskazania sytuacji, w których walne zebranie członków może odwołać członka zarządu lub komisji rewizyjnej przed upływem jego kadencji oraz sytuacji w których przeprowadza się wybory uzupełniające do tych organów KZP;
  • pokrywania kosztów działania międzyzakładowej KZP;
  • kwestii wypłaty wkładu członkowskiego na wypadek śmierci członka KZP;
  • możliwości podjęcia uchwały o likwidacji KZP z własnej inicjatywy walnego zebrania członków;
  • postępowania KZP w zakresie przetwarzania danych osobowych, w zgodzie z RODO;
  • zasad dokonywania rozliczeń kwestii majątkowych w razie likwidacji KZP.

 Link do projektu ustawy: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12336000

Projekt ustawy wraz z uzasadnieniem oraz OSR:

 

Linki do dokumentów

Projekt uchwały

Uzasadnienie

OSR

Termin przekazywanych uwag, opinii oraz stanowisk ubiegł 5 sierpnia ale zachęcamy, że jeżeli macie Państwo sugestie zmian do propozycji ustawy  do przesłania do nas swoich uwag na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. – postaramy się je jeszcze przesłać i może uda się aby nasze uwagi były uwzględnione w ustawie.

 

Podoba Ci się nasza strona? Uważasz, że jest godna polecenia? Poleć nas swoim znajomym. W celu uczestnictwa w programie „Poleć nas” należy wypełnić formularz rejestracyjny i podać adresy poczty e-mail osób, którym polecasz nasz serwis. W momencie potwierdzenia przez te osoby linku, będziesz brał udział w losowaniu nagród.

Mamy do rozdania:
- pendrivy,
- zestawy na biurko,
- zestawy gadżetów (smycz, długopisy, kubek).

WEŹ UDZIAŁ