Każdy rok kalendarzowy PKZP powinien być zakończony sprawozdaniem finansowym składającym się z Bilansu i informacji dodatkowej.
Bilans prezentuje stan aktywów oraz pasywów na dzień kończący bieżący i poprzedni rok obrotowy. Ze względu na fakt, że w księgach rachunkowych PKZP nie występują operacje generujące koszty i przychody oraz zyski i straty kształtujące wynik finansowy, to nie ma konieczności sporządzania rachunku zysków i strat. Sprawozdanie ogranicza się zatem do bilansu sporządzanego w uproszczonej formie.
W bilansie wykazuje się stany aktywów i pasywów na dzień bilansowy. Bilans ma formę zestawienia, gdzie w pierwszej części wykazujemy zasoby majątkowe czyli aktywa, w drugiej części źródła finansowania czyli pasywa.
Bilans jest sporządzany zgodnie z ujednoliconą formą wynikającą z ustawy o rachunkowości, zatem powinien on spełniać wymogi formalne czyli zawierać:
- określenie podmiotu sporządzającego bilans,
- określenie momentu bilansowego,
- wyszczególnienie przewidzianych pozycji, grup i ich wartości,
- podpisy kierownika jednostki i osoby, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych,
- datę sporządzenia bilansu.
Jednolity układ bilansu pozwala na porównywanie bilansów podmiotu gospodarczego z różnych okresów sprawozdawczych. Wszystkie składniki aktywów i pasywów są wykazywane w odpowiednich grupach i podgrupach.
Bilans sporządza się na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych – czyli w przypadku PKZP na koniec roku kalendarzowego.
Warto nadmienić, że Bilans ma charakter statyczny – czyli odzwierciedla stan majątku na dany moment i jest sporządzany na podstawie aktualnych w dniu jego sporządzania danych.
Więcej na temat bilansu i sprawozdawczości PKZP znajdziecie Państwo w książce pt. Pracownicze Kasy Zapomogowo-Pożyczkowego – Kompendium wiedzy >> https://casco.pl/ksiazki/