PKZP może wypłacać zapomogi swoim członkom w miarę własnych możliwości finansowych. W tym celu zgodnie z art. 28 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 1992 r. w sprawie pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych w zakładach pracy (Dz.U. 1992 nr 100 poz. 502), należy wydzielić fundusz zapomogowy.
Fundusz powstaje z odpisów z funduszu rezerwowego oraz dobrowolnych wpłat członków i innych wpłat określonych w statucie. Zgromadzone środki przeznaczane są na udzielanie zapomóg członkom PKZP w razie szczególnych wypadków losowych. Przykładem dobrowolnych wpłat członków może być comiesięczne dodatkowe potrącenie określonej kwoty np. 2zł na fundusz zapomogowy, dzięki takiemu zapisowi w statucie fundusz ten ma zapewnione bieżące finansowanie. Potrącenie dokonywane jest łącznie z potrąceniem kwoty wkładów i w tym przypadku pracownik również musi wyrazić na to zgodę w formie pisemnej.
Szczegółowe zasady przyznawania wsparcia finansowego członkom kasy powinny być określone w statucie. W szczególności powinny zostać określone sytuacje, które uprawniają do pomocy oraz kwoty świadczeń, dzięki takim zapisom zwiększa się przejrzystość prowadzonej gospodarki finansowej.