2019 rok – czy zostały wprowadzone zmiany podstaw prawnych prowadzenia PKZP ?
Chcielibyśmy Państwa uspokoić - zmian w rozporządzeniu na którym opiera się działalność Pracowniczych Kas Zapomogowo-Pożyczkowych nie wprowadzono.
Wciąż obowiązującym przepisem prawnym jest Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 1992 r. w sprawie pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych w zakładach pracy (Dz.U.1992.100.502).
Potwierdzamy powyższe ze względu na powstałe w śród Kas zamieszanie, jakoby rozporządzenie to zostało uchylone. W niektórych produktach pomocy prawnej on-line nawet renomowanych firm prawniczych takie błędy zaistniały. Jak się od nich dowiadujemy – błędy są już wyeliminowane.
Jako firma CASCO Sp. z o.o. radzimy zawsze traktować priorytetowo wydawnictwa publiczne. W Internetowym Systemie Aktów Prawnych – prowadzonym na stronie Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej rozważane rozporządzenie miało i ma statut „obowiązujący”. Sprawdź tutaj >>>
Od 01 stycznia 2019 roku weszły w życie zmiany w ustawie o związkach zawodowych. Zmieniło się także brzmienie artykułu 39 dotyczącego Kas Zapomogowo-pożyczkowych, ale nie wpływa ono na wspomniane powyżej rozporządzenie dotyczące Kas.
Stara ustawa nie została uchylona lecz została jedynie zmieniona. W dalszym ciągu, jeżeli chcemy powołać się na ustawę o związkach zawodowych to przywołujemy „Ustawę z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (z późniejszymi zmianami)”.
W ustawie o związkach zawodowych zmieniły się między innymi, częściowo, zapisy o PKZP.
Art.39.
Stare brzmienie:
1. W zakładach pracy mogą być tworzone pracownicze kasy zapomogowo-pożyczkowe, których członkami mogą być pracownicy, emeryci i renciści bez względu na przynależność związkową. Nadzór społeczny nad tymi kasami sprawują związki zawodowe.
Nowe brzmienie:
1. U pracodawców mogą być tworzone kasy zapomogowo-pożyczkowe, których członkami mogą być osoby wykonujące pracę zarobkową, emeryci i renciści bez względu na przynależność związkową. Nadzór społeczny nad tymi kasami sprawują związki zawodowe.
Zmiany związane są z definicją Zakładu pracy a pracodawca oraz definicją pracownika. Nie wpływa to na obowiązywanie rozporządzenia z 19 grudnia 1992 o PKZP.
Komentarze
Nie wyraziłam się precyzyjnie, zacytowałam oczywiście jedynie ust. 1 art 39 (ust. 2-4 utraciły moc, a ust. 5, jak zacytował Jan to "Rada Ministrów określi w drodze rozporządzenia szczegółowe zasady organizowania i działania kas, o których mowa w ust. 1, obowiązki zakładów pracy w tym zakresie.")
Art.39.1.U pracodawców mogą być tworzone kasy zapomogowo-pożyczkowe, których członkami mogą być osoby wykonujące pracę zarobkową, emeryci i renciści bez względu na przynależność związkową. Nadzór społeczny nad tymi kasami sprawują związki zawodowe.
Art.39.1. Rada Ministrów określi w drodze rozporządzenia szczegółowe zasady organizowania i działania kas, o których mowa w ust. 1, obowiązki zakładów pracy w tym zakresie.
1. U pracodawców mogą być tworzone kasy zapomogowo-pożyczkowe, których członkami mogą być OSOBY WYKONUJĄCE PRACĘ ZAROBKOWĄ, emeryci i renciści bez względu na przynależność związkową. Nadzór społeczny nad tymi kasami sprawują związki zawodowe.