Walne zebranie członków jest najwyższym organem PKZP, w jego skład wchodzą wszyscy członkowie kasy lub jeżeli liczba członków jest większa niż 150 tylko wybrani delegaci. Liczbę delegatów ustala pierwsze walne zebranie członków.
Można wyróżnić dwa rodzaje walnego zgromadzenie członków/delegatów – zwyczajne i nadzwyczajne. Zwyczajne walne zgromadzenie zwoływane jest przez zarząd co najmniej raz w roku. Natomiast nadzwyczajne zebranie może zostać zwołane w razie potrzeby lub na żądanie: komisji rewizyjnej, 1/3 liczby członków PKZP, związków zawodowych. Nadzwyczajne walne zebranie członków zwołuje się nie później niż w ciągu miesiąca od dnia zgłoszenia żądania i nie wcześniej niż po upływie 5 dni od zawiadomienia członków PKZP o zebraniu.
Zgodnie z art. 19 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie PKZP, do kompetencji walnego zebrania członków należy:
- uchwalanie statutu i wprowadzanie w nim zmian,
- wybór i odwołanie członków zarządu oraz członków komisji rewizyjnej,
- ustalanie wysokości wpisowego i miesięcznych wkładów członków oraz zasad udzielania zapomóg,
- zatwierdzanie sprawozdań i bilansów rocznych,
- przyjmowanie sprawozdań zarządu z bieżącej działalności oraz sprawozdań i wyników prac komisji rewizyjnej,
- w razie powstania szkód i strat, rozpatrywanie ich przyczyn oraz podejmowania decyzji w sprawie ich pokrycia,
- podejmowania uchwał w sprawach dotyczących likwidacji PKZP.
Wszystkie uchwały walnego zebrania muszą być zgodne z przepisami prawa i statutem kasy.
Komentarze
KZP ma trzy organy:
- Zarząd,
- Komisja Rewizyjna,
- Walne Zebranie Członków.
Każdy z organów jest niezależny i odrębny od siebie. Pozdrawiam;
Sprzeczne. Ale można zorganizować walne zebranie członków , którą część będzie reprezentować np. jedna osoba (mając pisemne upoważnienie od tej grupy osób). Tak to organizując można zorganizować walne zebranie członków, na którym będzie np. 5 osób mających upoważnienia (do reprezentowania) od większości członków.
Tak, jeżeli na pierwszym zebraniu "założycielskim" ustalono sposób wyboru delegatów, później wybrano tych delegatów i w kasie teraz jest ponad 150 członków.
Jeżeli zebranie założycielskie (tak naprawdę to będzie pierwsze walne zebranie) ustali Statut, a w nim będzie określony regulamin wyboru delegatów, to każde następne zebranie może być już Zebraniem delegatów.
Pozdrawiam;
Wg rozporządzenia NIE może.
Można to "obejść" jeżeli nie nazwiemy ich delegatami a np. "reprezentantami", którzy na zebranie zbiorą od członków kasy (których będą reprezentowali) upoważnienia do głosowania.
Pozdrawiam :)